Ana Sayfa / Manşet / ”KARARIMIZ SİYASİ DEĞİL YARGININ BAĞIMSIZLIĞI”

”KARARIMIZ SİYASİ DEĞİL YARGININ BAĞIMSIZLIĞI”

BARO BAŞKANI BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, YARGITAY’IN CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NDA DÜZENLEYECEĞİ 2019-2020 ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILMAMA KARARI HAKKINDA, “BAROLAR OLARAK, SARAY’DA DÜZENLENECEK OLAN ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILMAMA KARARIMIZI ALIRKEN, SİYASİ DÜŞÜNCEYLE HAREKET ETMEDİK. ORTAK PAYDAMIZ YARGININ BAĞIMSIZLIĞI” DEDİ.

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz konuk olarak katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, “Aynı siyasi görüşte olmadığımız barolar dahi, Saray’da yapılacak olan açılışa katılmama kararı aldı” dedi.

Yeşilboğaz, “Mersin Barosu’nun ve diğer baroların bu konuda yapmış olduğu açıklamalar, ülkemizin hukuk sistemini düzlüğe çıkartacak evrensel açıklamalardır. Yargının bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkesi, Saray’da yapılacak olan açılışa katılmama kararı alan tüm baroların ortak paydasıdır” şeklinde konuştu”

“SİYASET YARGIDAN ELİNİ ÇEKMELİ”

Yargıtay’ın Saray’da adli yıl açılış töreni düzenlemesinin, bardağı taşıran son nokta olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını her zaman ve her yerde söyledik, savunduk. Siyasi iktidar, eylemlerini legal hale getirmek için hukuku aracı kullanıyor. Yargı bu konuda iyi bir sınav vermiyor. Siyaset hukuka bulaştırılmamalı, hukuk aracı olarak kullanılmamalıdır. Siyaset, yargıdan elini çekmeli, yargı bağımsızlaştırılmalıdır. Çünkü artık halkın adalete olan inancı yok oldu. İnsanlar hukuktan beklediğini alamayınca, insanlar kendi adaletini, hukukunu uygulamaya çalışıyor. Toplumu kucaklayıcı, güven verici bir hukuk sistemimiz olmalıdır. Hukuk şemsiyesi içerisinde, herkes kendisini güvende hissetmeli” ifadesini kullandı.

“AYNI KAYGIYI VE SORUNU YAŞIYORUZ”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, açılışa katılmama kararı alan baroları tuzu kurulukla suçlamasını doğru bulmadığını ifade eden Yeşilboğaz, “Bizim tuzumuz kuru değil. Bizler icralarda, mahkemelerde, savcılıklarda, emniyette,  karakollarda cebelleşen, yasaları uygulatmaya çalışan, bu süreçte ezilen, ötelenen ve engellenen olduk. Bunların sebebi biz avukatlar değildir. Tüm avukatlar olarak, ekonomik ve idari eylemlerde aynı kaygıyı ve sorunları yaşıyoruz. Biz avukatlar, yargının en dinamik ayağıyız ama yapmak istediklerimizi hayata geçiremiyoruz, önümüze hep engeller konuluyor” dedi.

“DESTEĞE HAZIRIZ”

Yargı reformunun, evrensel hukuk normları kuralları çerçevesinde hazırlanması gerektiğinin altını çizen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Yargı reformu stratejisinde samimiyet arıyoruz. Yargı reformunun uygulanacağına dair bizlere güvence verildiği takdirde, kendilerine destek olmaya hazırız. Ancak sorun yasadan çok, uygulamadan kaynaklanıyor. Mevcut kuralları ve yasaları dahi işlerine geldiği gibi uyguluyorlar. Bizlere bir zabıt kâğıdı vermekten, dosyayı inceletmekten kaçınıyorlar. Cezaevinde müvekkille görüşe bile saat sınırı getirdiler. Adli tatil sonrası düzeltilmesini umuyoruz. Hak arama özgürlüğü, adil yargılanma hakkı basta olmak üzere, evrensel hukuk normlarına açıkça aykırı olan bu uygulamayı kabul etmek mümkün değildir. Yargıyı nereden tutsak elimizde kalıyor. Liyakat unsuruna göre hâkim savcı alınmıyor. Hâkimler, savcılar iyi bir şekilde akademide eğitim alamıyor ” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TOK’’PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ AĞAÇLARI TEHDİT EDİYOR’’

MERSİN’DE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE ‘PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ ZARARLISI İLE ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir