Ana Sayfa / Kültür/Sanat / 19. MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ’DE COŞKU

19. MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ’DE COŞKU

TUNCELİ 19. MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ, OCAK PİRLERİ, ANALARI, TÜRKİYE VE AVRUPA’NIN PEK ÇOK YERİNDEN GELENLER İLE BİRLİKTE SEYİT RIZA MEYDANI’NDA RIZALIK ALINARAK BAŞLADI.

  1. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık” şiarıyla başladı. Seyit Rıza Meydanı’nda festivalin stardı verildi. Festivalin açılışına siyasi parti ve kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Alevi dernekleri, ocak pirleri ve anaları, Siyasi Parti milletvekileri ve çok sayıda halk katıldı

“İNANCIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN”

İlk konuşmayı yapan  Çoban Ocağı pirlerinden Zeynel Kete “Topraklarımızda rızalığımız alınmadan barajlar yapılıyor. Kutsal mekanlarımızda projeleri yapılacaksa Dersim halkının rızalığı alınmalıdır. Elinizi inancımızdan çekin. Bu inanç ahlaki politiktir. Ocaklarınızla dar ve didar olun. Doğa inanç kültür festivalidir. Dilimiz Hızırın dilidir. Dilimiz olmadan kültürümüz olmaz.” dedi.

“DOĞAYLA İNSANIN BULUŞTUĞU BİR ANLAYIŞIN SAVUNUCULARIYIZ”

Açılış konuşmasını yapan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da şunları söyledi:

“Güneşe dönük yüzleri, aydınlığa bakışları ile festival Nupelda ve Ayaz’a atfedildi. Biz yaşamın kutsiyetini savunuyoruz. 99’dan bu yana festivalde emeği geçenlere selam gönderiyoruz. Bu bayrağı devam ettireceğim. Doğayla insanın buluştuğu bir anlayışın savunucularıyız. İnanca, dile, kültüre olan saygıyla buradayız.”

Konuşmaların ardından gulbang verilerek lokmalar pay edildi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TOK’’PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ AĞAÇLARI TEHDİT EDİYOR’’

MERSİN’DE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE ‘PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ ZARARLISI İLE ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir