Ana Sayfa / Manşet / SİVAS’TA ‘2 TEMMUZ’UN 26’NCI YILINDA, HÜZÜN GÖZYAŞI

SİVAS’TA ‘2 TEMMUZ’UN 26’NCI YILINDA, HÜZÜN GÖZYAŞI

SİVAS’TA ‘2 TEMMUZ’UN 26’NCI YILINDA, HÜZÜN GÖZYAŞI

SİVAS’TA, 2 TEMMUZ 1993’TE PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ’NE GELENLERİN KONAKLADIĞI MADIMAK OTELİ’NİN ATEŞE VERİLMESİ SONUCU YAŞAMINI YİTİREN 33 AYDIN İLE 2 OTEL GÖREVLİSİ, KENTTE DÜZENLENEN PROGRAMLARLA ANILDI. PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ BAŞKANI KAPLAN: MÜZE TALEBİMİZ BİTMEYECEK

SİVAS’ta, 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu yaşamını yitiren 33 aydın ile 2 otel görevlisi, kentte düzenlenen programlarla anıldı. Yaşamını yitirenlerin ailelerinin en önde olduğu yaklaşık 10 bin kişilik kalabalık, Atatürk Caddesi’nden eski Madımak Oteli olan  İl Özel İdare Bilim ve Kültür Merkezi önüne yürüdü. Vali Salih Ayhan da eski Madımak Oteli’ni ziyaret edip, karanfil bıraktıktan sonra, “26 yıldır bu acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Bu acı, bizi birleştirecek ve bütünleştirecek” dedi.

PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ BAŞKANI KAPLAN: MÜZE TALEBİMİZ BİTMEYECEK

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da 2 Temmuz 1993’te yaşamını yitirenleri anmak için bir kez daha buluştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ne yazık ki 25 yıl olduğu gibi bu yıl da şehit ailelerimiz çocuklarının nerede katledildiğini, nerede ateşe verildiğini, nerede binanın içinde dolaştığını görmediler; şimdi de bugün de göremiyorlar. Biz her zaman şunu ifade ettik; Madımak ‘utanç müzesi’ olacak. Alevi kurumlarının bu taleplerinden hiçbir zaman vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Ancak öncü adım olarak biz valilikten buranın tüm sivil toplum örgütleri, kurumları bir araya gelin, birlikte içerideki şehitlerimizin arasında bulunan 2 katilin ismini çıkarın, diye çok uğraştık. Burada maalesef gerçekleşmedi. Bundan sonraki süreçte umut ediyorum ki önümüzdeki yıl gerçekleşir; ancak biz Madımak Oteli’ni mutlaka ‘utanç müzesi’ yapacağız. Yapıncaya kadar burası müze oluncaya kadar bu kitle buraya gelmeye devam edecektir.

Buraya gelmemizi istemiyorsanız Sivas halkının da bize destek vererek, burasının ‘utanç müzesi’ olması gerekiyor. Bizler şehit ailelerimiz ile birlikte Ankara’da büyük bir ‘utanç müzesi’ yapmaya karar verdik. Ben dahil hiçbir genel başkan, hiçbir şehit ailesi içeri girmiyorsa devletin biraz kendini sorgulaması lazım. 26 yıldır attığımız gibi bundan sonraki süreçte de adımlar atacağız. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey görülmemiştir. Ne yazık ki 26 yıldır hiçbir şeyin değişmediğini gördük. Geçen Çubuk’ta Sayın Kılıçdaroğlu’nun linç edilme olayında kitlenin içinde bir kadının ‘Yakın, yakın’ diye bağırması içimizi sızlattı. 26 yıldır geldiğimiz sonuç. Biz Aleviler olarak buna asla izin vermeyeceğiz.”

Eski otel binası önünde toplanan gruptakiler, anma programının ardından geldikleri güzergahı kullanarak dağıldı.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“İKLİM DEĞİŞİYOR! BİZ NE YAPABİLİRİZ?”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI’NDA DÜZENLENEN “YENİŞEHİR’DE 1.ENERJİ GÜNLERİ” BİRBİRİNDEN RENKLİ VE EĞİTİCİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir