Ana Sayfa / Manşet / CHP’Lİ GÖKÇEL: SİYANÜRÜN İNTERNETTEN SATIŞI YASKLANMALI

CHP’Lİ GÖKÇEL: SİYANÜRÜN İNTERNETTEN SATIŞI YASKLANMALI

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ CENGİZ GÖKÇEL TEHLİKELİ KİMYASALLARIN ARAŞTIRILMASI İÇİN MECLİS’TE KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ.  ZEHİRLİ KİMYASALLARA İNTERNET ARACILIĞIYLA ÇOK KOLAY ERİŞİLDİĞİNİ KAYDEDEN GÖKÇEL, MERSİN VE İZMİR’DE SİYANÜRLE YAŞANAN ÖLÜMLERİ HATIRLATTI.GÖKÇEL, “İNSANLARIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN TEHLİKELERE MADDELERE ERİŞİM BU KADAR KOLAY OLMAMALI” DEDİ.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel,  siyanür ve tehlikeli kimyasalların internetten satışının araştırılması için bir komisyon kurulmasını istedi.  TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi sunan Gökçel, içerdiği bileşikler nedeniyle insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olduğu bilinen siyanürün sanayi ve madencilikte kullanıldığını hatırlattı. Gökçel, siyanürün internet üzerinden bireylere satışı sırasında bazı firmaların sözlü beyanı yeterli bulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

SİYANÜRLE ÖLÜMLER DEHŞET YARATIYOR

Son dönemlerde, internetten sipariş edilen siyanürle intihar ve cinayet vakalarında artış yaşandığına dikkat çeken CHP’li Vekil, “Antalya’da Sercan Ç., Niğde’de Fırat K, İstanbul’da Necla K, Ankara’da Fatih G., Denizli’de Ali Ç. siyanür kullanarak intihar ettiği bilinen kişilerdir. Bununla birlikte, İzmir’de lisans düzeyinde kimya eğitimi gören bir öğrencinin internetten siyanür sipariş ederek ebeveynlerini öldürmesi toplumumuzda dehşet yaratmış, benzer cinayetlerin işlenebileceğine dair endişelere sebep olmuştur.” dedi.

SON KURBAN MERSİN’DEN

Mersin’de bir özel eğitim kurumunda hizmet personeli olarak çalışan 21 yaşındaki RecepcanSayır’ın internetten satın aldığı siyanürle intihar etmesi üzerine siyanürün hem temini hem de kullanımı konusundaki tartışmanın alevlendiğini belirten CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, satıcı firmaları da tehlikeli kimyasalları kullanan sektörleri de mağdur etmeyecek ama bireylerin tehlikeli kimyasallara erişimini kısıtlayacak bir mevzuata ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Yetki belgesi karşılığında verilmesi gereken tehlikeli kimyasallar internetten sipariş edildiğinde sözlü beyanın yeterli olduğu söyleniyor” diyen CHP’li Gökçel, kimseyi mağdur etmeyecek, ölümleri sonlandıracak bir mevzuat geliştirilmesi için tehlikeli kimyasallara erişim konusunda diğer ülkelerin nasıl yöntemler izlediğinin de araştırılması gerektiğini ifade etti.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TOK’’PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ AĞAÇLARI TEHDİT EDİYOR’’

MERSİN’DE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE ‘PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ ZARARLISI İLE ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir