Ana Sayfa / Manşet / MERSİN’DEKİ REFAKETÇİ EVİ 874 HASTA VE BİN 50 HASTA YAKININI AĞIRLADI

MERSİN’DEKİ REFAKETÇİ EVİ 874 HASTA VE BİN 50 HASTA YAKININI AĞIRLADI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN, HASTA VE YAKINLARI İÇİN ’DOSTHANE’ ADIYLA HAYATA GEÇİRDİĞİ ÜCRETSİZ ’REFAKATÇİ EVİ’ PROJESİ, 2021 YILI OCAK AYINDAN BU YANA MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAMAYI SÜRDÜRÜYOR. HİZMET VERDİĞİ SÜRE BOYUNCA TOPLAM 874 HASTA VE BİN 50 HASTA YAKININI AĞIRLAYAN REFAKATÇİ EVİ, MİSAFİRLERİNE SICAK BİR AİLE ORTAMI SUNUYOR.

YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde yürütülen ’Refakatçi Evi’ projesi ile kamu ve üniversite hastanelerinde tedavi gören hastaların ve yakınlarının konaklama sorunu çözülürken, hastanelere uzak ilçelerde ve kırsal mahallelerde yaşayan hasta ve hasta yakınlarının, yaşadıkları zor süreçte her bakımdan yardımına koşuluyor. Onkoloji tedavisi gören hasta ve yakınlarının 45 gün, diğer hastalıklar sebebiyle tedavi görenlerin ve refakatçilerinin ise en fazla 30 gün süreyle ücretsiz konaklama yapabildiği Dosthane’de, konaklama süresi boyunca sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin yanı sıra, hastaların hastaneye ulaşımları da Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği servisler ile yapılıyor.

“Misafirlerimize bir ev ortamı sunmaya çalışıyoruz”
Merkeze uzak olan ilçelerde ve kırsal mahallelerde ikamet eden ve merkezde yer alan kamu ile üniversite hastanelerinde tedavi gören hasta ve yakınlarını Refakatçi Evi’nde ağırladıklarını belirten Sosyal Hizmetler Dairesine bağlı Dosthane Refakatçi Evi Sorumlusu Dila Yumuşak, “Refakatçi Evimizde kalan hastalarımıza ve yakınlarına kahvaltı, akşam yemeği, psiko-sosyal destek hizmeti ve otel ile hastane arasında transfer hizmeti sunuyoruz. Ayakta ve yatarak tedavi gören hasta ve hasta yakınlarımız 30 gün, onkoloji servisinde tedavi gören misafirlerimiz 45 gün konaklayabiliyorlar. Refakatçi Evi’ne girişte TC kimlik kartı, hastanın ikametgah belgesi ve hastanede tedavi gördüğüne dair evrak gerekiyor. Vatandaşlarımız, ’Alo 185 Teksin Mersin’i arayarak Refakatçi Evi’ne başvuruda bulunabiliyorlar” dedi.
Refakatçi Evi’nde sıcak bir aile ortamı oluşturmaya çalıştıklarını ve kalan misafirlerin kendilerini evlerindeymiş gibi rahat hissetmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Yumuşak, “Çünkü uzak yerlerden geliyorlar. Burada uzun süre tedavi görüyorlar. Bu yüzden kendilerini yalnız hissetmelerini istemiyoruz. Her zaman için bize başvurulabilirler, kapımız onlara daima açık. Misafirlerimiz burada kaldıkları süre boyunca birbirleriyle arkadaş oluyorlar, daha sonrasında da iletişime devam edebiliyorlar” diye konuştu.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

AHİLİK MİLLİ KÜLTÜRÜN DİRLİK VE DÜZENİDİR

  AKDENİZ BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI HAYDAR COŞKUNFIRAT AHİLİK HAFTASI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI. ”AHİLİK DİN, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir