Ana Sayfa / Eğitim / MERSİN ‘DE OKUMA SALONU” AÇILDI

MERSİN ‘DE OKUMA SALONU” AÇILDI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KÜLTÜR PARK İÇERİSİNDE YAPIMINI TAMAMLADIĞI AKDENİZ MANZARALI “ADRES OKUMA SALONU”NUN AÇILIŞI YAPILDI. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN, “MERSİN YÜKSELİYOR, 41 KERE MÜJDE, 41 YENİ AÇILIŞ” MOTTOSUYLA BAŞLATTIĞI AÇILIŞLARIN 5’İNCİSİ OLAN OKUMA SALONU, BAŞKAN VAHAP SEÇER VE EŞİ MERAL SEÇER’İN KATILIMIYLA HİZMETE SUNULDU. AÇILIŞ ETKİNLİĞİNDE; YAZAR AHMET ÜMİT, PROF. DR. ONUR BİLGE KULA VE ÇOK SAYIDA MERSİNLİ DE YER ALDI.

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

“Adres” ile Mersin dijital bir kütüphane kazandı

Mezitli ilçesinde yer alan Kültür Park içerisinde kente kazandırılan Adres Okuma Salonu’ndan her yaştan vatandaş ücretsiz olarak faydalanabiliyor. 800 metrekarelik kapalı alanı ile 150 kişilik kapasiteye sahip salonda 16 bilgisayar ve farklı kategorilerde 12 bin kitap bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, Adres Okuma Salonu’yla Mersin’e dijital bir kütüphane de kazandırdı. Kısa sürede tamamlanacak çalışmaların ardından öğrenciler cep telefonları ve tabletleriyle ‘Adres’e erişim sağlayabilecek.

Öte yandan okuma salonuna gelen vatandaşlar; çay, kahve ve internet hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Salonu kullanan vatandaşlara Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından her gün sıcak çorba ikramında da bulunuluyor. Okuma salonunun yanına kurulan Mobil Kafe ile de 3 kap yemeğin 6 liraya sunulduğu Mahalle Mutfağı hizmeti de veriliyor.

Dünyanın en güzel kütüphanesini açılışını yapacağız”

 “Nazım Hikmet’in, Dostoyevski’nin, Kafka’nın, Ahmet Ümit’in ve daha birçok yazarın, çizerin, düşünürün ‘Adresi’ne hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Diyoruz ki, ‘Türkiye’nin en güzel kütüphanesi’ ama şimdi üstat Ahmet Bey farklı bir vizyon koydu önümüze. Dedi ki, ‘Sadece Türkiye’nin değil. Ben, dünyanın birçok yerinde kütüphane gördüm, böylesini ilk defa görüyorum. Demek ki dünyanın en güzel kütüphanesini açılışını yapacağız. Mersin’imize hayırlı olsun. Mersin’imize yakışır, gençliğine yakışır, evlatlarımıza çok yakışır” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime, öğretime, bilime, sanata yönelik çok sayıda çalışması var”

Mersin’in bir üniversite kenti olduğunu söyleyen Başkan Seçer, kentte 4 üniversitenin bulunduğunu ve yaklaşık 60 bin üniversite öğrencisinin yaşadığını anımsattı. Mersin’in gelir dağılımında yaşadığı adaletsizliği de vurgulayan Seçer, bu sorundan kaynaklı eğitimde fırsat eşitliğini önceleyen projeleri öncelediklerini söyledi. Seçer, “Varsıl ailelerin çocukları için problem olmayabilir ama ben biliyorum ki görece olarak daha düşük gelirli ailelerin bir odada, iki odada, üç çocuk, beş çocuk, annenin, babanın yaşadığı evlerde, çocukların ders çalışma ortamları olmuyor. Üniversitede okuyan çocuklarımızda önemli problemlerin yaşandığını bizatihi kendilerinden, hocalarından duyuyorum. Bu nedenle; Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime, öğretime, bilime, sanata ve tabi bütün bunların ürünü olan barışa, kardeşliğe yönelik çok sayıda çalışması var” diye konuştu.

“Bizim eğitime, öğretime, gencimize, çocuğumuza yaptığımız her türlü yatırım helali hoş olsun” ifadesini kullanan Başkan Seçer, zaten bu yapılan yatırımları vatandaşlardan aldıkları vergilerle hayata geçirdiklerini söyledi. Seçer, “Çok daha güzel hizmetler yapacağız. Mersin gelişiyor, kalkınıyor, Mersin çok daha iyi yerlerde olacak” diye belirtti.

İnsanların parka ve doğaya karşı saygısı da arttı”

Kültür Parkı tamamen halka açtıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Mersinlilerin bunun hakkını vermesi lazım. Burada çay içtiğiniz, kahvaltı yaptığınız kafeler, yemek yediğiniz restoranlar halkın malı. ‘Belediyenin malı’ demek, ‘halkın malı’ demek. Hele hele bizim gibi halkın Belediyesi olan belediyelerin malı olursa, hem hizmetin en iyisini alırsınız hem de en uygununu alırsınız” diye konuştu. Yönetime gelmeleriyle beraber Kültür Park’ta yaşanan değişimlere de dikkat çeken Başkan Seçer, parkın vatandaşlar tarafından artık daha temiz kullanıldığını ve güvenli görüldüğünü söyleyerek, “Dikkat ederseniz insanların parka ve doğaya karşı saygısı da arttı” vurgusu yaptı.

Adres Okuma Salonu’nun yapıldığı yerin daha önce restoran olarak işletildiğini de anımsatan Seçer, “Yıktık. Herkes zannetti ki bir restoran yapacağız, yine birilerine vereceğiz. Dedim ki ‘Buraya bir okuma salonu ya da kütüphane yakışır’. ‘Neden’ dediler? Dedim ki, ‘Denize nazır herkesin oturup bir kitap okuma ya da sıkıntılı günlerinde denizi izleme lüksü varsa Mersin’de yaşayan diğer çocuklar da gelsin, denize nazır dersini çalışsın, kitabını okusun” dedi.

“15 günde 6 bin çocuğumuz okuma salonuna üye olmuş”

Okuma salonunun dijital kütüphane özelliğini vurgulayan Başkan Seçer, alanın toplam 1.300 metrekare, kapalı alanının ise 800 metrekare olduğunu belirtti. Seçer, “Burada grupların çalışma yapabileceği alanlar da var. Şimdi eksikliklerimizi de gördük. Biliyorsunuz kısa bir süre önce biz aslında çocuklarımızı kabul etmeye başladık. Üye statüsü olması lazım, burada ders çalışacak çocuğumuzun. Kaç bin üye oldu tahmin edersiniz? Şöyle 15 gün oldu faaliyete alalı. 6 bin çocuğumuz üye olmuş. Bu kısa sürede 12 bin kişi burada zaman geçirmiş, ders çalışmaya gelmiş. Burada 12 bin adet de kitabımız var. Tarih, coğrafya, edebiyat, kültür-sanat, roman, şiir kitabı aklınıza ne gelirse… Bir de toplamda 28 ayrı kategoride 26 bin adet e-kitap var. Şimdi kısa süre sonra çocuklarımız cep telefonundan, tabletinden buraya erişebilecekler. Bu dijital kütüphaneden yararlanma imkanları olacak” ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

SULAMA KANALI CAN ALDI

TARSUS İLÇESİNDE SERİNLEMEK İÇİN SULAMA KANALINA GİREN ÇOCUK BOĞULDU. Mersin’in Tarsus ilçesinde serinlemek için sulama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir