Ana Sayfa / Ekonomi / BAŞKAN ÖZYİĞİT “KAÇAK YAPILARA MÜSAADE ETMEYİZ.”

BAŞKAN ÖZYİĞİT “KAÇAK YAPILARA MÜSAADE ETMEYİZ.”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH ÖZYİĞİT, BAZI BASIN YAYIN ORGANLARINDA ÇIKAN AKKENT MAHALLESİ’NDE İNŞAATI DEVAM EDEN MERSİN İL MÜFTÜLÜĞÜ YERLEŞKESİNİN BİR KISMININ KAÇAK OLDUĞU ŞEKLİNDEKİ ASILSIZ HABERLERE YÖNELİK AÇIKLAMA YAPTI. KAÇAK YAPILARA MÜSAADE ETMEYİZ.”

 (YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT)

İnşaatın ruhsata uygun olduğunu ve kaçak yapılara müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Başkan Özyiğit, bölgede iki parselin olduğunu, tartışmalara konu olan parselde herhangi bir yükselen inşaat faaliyetinin de olmadığına dikkat çekti.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akkent Mahallesi’nde devam eden Mersin İl Müftülüğü yerleşkesinin inşaatının kaçak olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi. Başkan Abdullah Özyiğit, Mersin Müftülüğünün plan tadilatı teklifi olduğunu, bu teklifin de inşaatın devam ettiği parselde değil, Müftülüğe ait olan başka bir parsel ile ilgili olduğunu kaydetti. Başkan Özyiğit, “1.,2., ve 3.etap imar planları 5 Ocak’ta askıdan inmiş olacak. Dolayısıyla 15 seneyi bulan Yenişehir’in imar planı meselesinin önü açılmış olacak. Bir bilgilendirme yapmak istiyorum, Müftülük yerleşkesi konusu var. Basında kaçak ve benzeri yazılar var.

 Bunun aslı astarı yok. Yani plan tadilatları teklifleri var ama bir kamu birimi kaçak ya da dayanağı olmayan bir konuda harcama yapamaz. Yani bu kişisel sorumluluk da getirir. Bu konuda biz bir gazetemize tekzip yazısı gönderdik. Tekrar tekzip yayınlamayalım ama haberi de kaldıralım dediler.  Tabi insanlar imar konularını teknik olarak bilmediği için bu haberler insanların hoşuna gidiyor. Ama ben bu haberleri yapacak ve yapan arkadaşlardan tekrar tekrar rica ediyorum ki bir sorsunlar. Belediyemizin ilgili birimine, bize kolaylıkla ulaşabilir ve soru sorabilirler. Şimdi iki ayrı parsel var. İki ayrı parselden bir tanesinde müftülük yerleşkesi yapılıyor.

30 numaralı parselde şu anda yerleşke inşaatı ‘resmi kurum’ statüsünde devam ediyor. 31numaralı parselde ise bir ibadet alanı teklifi var. Dolayısıyla orası resmi bir kurum alanı olması sebebiyle ibadet alanı resmi kurum alanında olamıyor. O düzenleme yapıldı, bunların bir aşaması Meclisimizden de geçti, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de görüşüldü.Yenişehir Belediye Meclisi olarak sosyal ve kamu binalarının dört kata imar verilmesi noktasında bir kararımız vardı. O Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 5 katı olarak değişmiş oldu. O bölgenin 1982’den gelen imarında 1.5emsallikbir imarı var.İnşaatın devam ettiği parsel bu imara uygun olarak ruhsatlandırıldı ve inşaatına başlandı. Daha sonra imar planları yenilendi, o bölgede emsal yeni yapılacak inşaatlar için 0.90 olarak revize edildi. O bölgede bulunan 31 numaralı parseldeki ibadet alanının 0.90 emsal olarak çıkmış olmasına müftülük makamı itiraz etmiş.‘1.5 emsal vardı,  burada 1.5 emsal vermelisiniz’ denilmiş.Dolayısıyla şu anda Mersin Büyükşehir Meclisi’nde 0.90’ın 1.50’ye dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği konusu görüşülüyor,mesele budur.Ama kaçak bir imalat, inşaat fazlası gibi bir durum söz konusu değildir.”

Başkan Özyiğit,  “Böyle bir şey olsa biz de müdahale ederiz, gerekirse dava açılır, gerekirse mühürlenir”

Söz konusu inşaatın kontrolörlüğünün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapıldığını da söyleyen Başkan Abdullah Özyiğit, “ Resmi kurum inşaatlarında yapı denetim şirketleri yer almaz. Yani kamunun kaynak israfını önlemek için yine kamunun personeli tarafından bu denetimler yaptırılır. Dolayısıyla denetim görevi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Tabiki biz Belediye olarak kentimizde olan her şeyden haberdar olmak, ilgilenmek zorundayız. Böyle bir şey olsa bizde müdahale ederiz, gerekirse dava açılır, gerekirse mühürlenir ama hiçbir biçimde kimsenin yasayı ya da var olan hakkın üzerinden kullanılmasını kabul etmemiz mümkün değil.Vatandaşlarımızın hakkını koruruz, kaçak yapılara müsaade etmeyiz.”diye konuştu.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

SULAMA KANALI CAN ALDI

TARSUS İLÇESİNDE SERİNLEMEK İÇİN SULAMA KANALINA GİREN ÇOCUK BOĞULDU. Mersin’in Tarsus ilçesinde serinlemek için sulama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir