Ana Sayfa / Ekonomi / EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILILACAK

EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILILACAK

   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN EYT DÜZENLEMESİNİN AYRINTILARINI AÇIKLAMASININ ARDINDAN, YURTTAŞLAR EMEKLİLİK BAŞVURUSUNUN NASIL YAPILACAĞI ARAŞTIRMAYA BAŞLADI. EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR, E-DEVLET’TEN BAŞVURU YAPILIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarını açıkladı.

Erdoğan, düzenleme kapsamında herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacağını belirterek “Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor” dedi. Çalışmaya devam edenlere sigorta prim teşviki verileceğini açıklayan Erdoğan, işverenlere destek için kredi imkanı sağlanacağını belirtti.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Açıklamanın ardından EYT’den emeklilik hakkı kazananlar, başvuruyu nasıl yapacakları konusunda araştırmalara başladı. SGK’ya gitmeden, e-Devlet üzerinden işlemleri yapmam mümkün. e-Devlet üzerinden emeklilik başvuruları nasıl yapılır?

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER ADIM ADIM ŞÖYLE:

  1. e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘aylık’, ‘emekli’, ‘gelir’ kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklanacak. Sonra gelen ekranda ‘yeni başvuru’ sekmesi tıklanacak.
  2. Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığı’ seçilecek.
  3. SSK kapsamında aylık talep edecekler ‘4A SSK’, Bağkur kapsamında ise ‘4B Bağkur’ seçilecek. Sonra altta yer alan ‘başvur’ butonu tıklanacak.
  4. TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana otomatik geliyor.
  5. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak.
  6. Diğer iletişim bilgileri doldurulacak.
  7. ‘Aylık alıyor mu?’ sorusunda da ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı mutlaka işaretlenmeli.
  8. Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ye gönderilmiş olacak.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“İKLİM DEĞİŞİYOR! BİZ NE YAPABİLİRİZ?”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI’NDA DÜZENLENEN “YENİŞEHİR’DE 1.ENERJİ GÜNLERİ” BİRBİRİNDEN RENKLİ VE EĞİTİCİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir