Ana Sayfa / Manşet / YARIN SEÇİM OLSA’’YABANCI KÖKENLİ SEÇMEN 1.3 MİLYON ‘

YARIN SEÇİM OLSA’’YABANCI KÖKENLİ SEÇMEN 1.3 MİLYON ‘

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ŞEHİR POLİTİKALARI MERKEZİ’NDEN PROF. MURAT ŞEKER BLOK HALDE HAREKET ETSELER, YANİ ŞU AN YABANCILAR PARTİ KURSA YÜZDE 2’LİK BİR ORANA SAHİP” DEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yeni yayımladığı nüfus istatistiklerini İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi’nden Prof. Murat Şeker yorumladı. Prof. Şeker, “2023’te seçmen sayısı 64 milyon bekleniyor. Yabancı kökenli seçmen bunun yüzde 2’sine denk geliyor. Blok halde hareket etseler, yani şu an yabancılar parti kursa yüzde 2’lik bir orana sahip” dedi.

TÜİK, Türkiye genelindeki nüfus verilerini kamuoyu ile paylaştı. Verilerde boşanma sayıları, nüfus artış hızı, illerdeki yabancı sayısı, hane halkı büyüklüğü gibi veriler paylaşıldı. Verilere göre Türkiye’de ikamet eden yabancı nüfus 2021 yılında 1 milyon 792 bin 36 kişi olurken, bu nüfusun yüzde 49.7’sini erkekler, yüzde 50,3’ünü ise kadınlar oluşturdu.

Türkiye’de ikamet eden yabancı nüfusun vatandaşlık ülkelerine göre dağılımı incelendiğinde, yüzde 18 ile Irak vatandaşlarının ilk sırada yer aldığı görüldü. Irak vatandaşlarını sırasıyla yüzde 10.2 ile Afganistan, yüzde 7.2 ile İran ve yüzde 6.9 ile Türkmenistan vatandaşları takip etti.

TÜİK’in yeni yayınladığı nüfus istatistiklerini İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi’nden Prof. Murat Şeker, Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na yorumladı. Prof. Şeker yabancı kökenli seçmenler konusunda yaptıkları son araştırmanın sonucunu da açıkladı:

‘Yabancılar parti kursa yüzde 2’lik bir orana sahipler şu anda’

“Nüfusun içinde yurtdışı doğumlular denince hep mülteciler geliyor akla ama Bulgaristan, Almanya doğumlu olan da çoktur. 2014’e kadar bu rakam hep 1.4 milyon düzeyindeydi. Bugün 3 milyonu aşmış durumda. Doğum yerlerine baktığımızda özellikle Suriye, Irak, İran gibi ülkeler görüyoruz. Bir de tabi önümüzde seçimler geliyor. Bu da hep gündemde ve tartışılıyor. Seçimde oy kullanacak belli bir yabancı kökenli vatandaş var. Bunun rakamlar üzerine çok spekülasyon yapılıyor. Bizim son yaptığımız çalışmada, 1.3 milyon gibi bir rakam çıkıyor. Bunun hepsi mültecidir diyemeyiz. Alt kırımlara bakmak lazım ama bu önemli bir oran. 2023’te seçmen sayısı 64 milyon bekleniyor. Yabancı kökenli seçmen bunun yüzde 2’sine denk gelen bir oran. Blok halde hareket etseler, yani yabancılar parti kursa yüzde 2’lik bir orana sahipler şu anda. Sadece İstanbul’da 350-400 bin olduğu düşünülüyor. Önümüzdeki dönemde oldukça tartışılacak meselelerden biri olacak.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

SULAMA KANALI CAN ALDI

TARSUS İLÇESİNDE SERİNLEMEK İÇİN SULAMA KANALINA GİREN ÇOCUK BOĞULDU. Mersin’in Tarsus ilçesinde serinlemek için sulama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir