Ana Sayfa / Manşet / ‘METRO VERİLMEMESİ POLİTİKTİR, BU BİR ENGELLEMEDİR’

‘METRO VERİLMEMESİ POLİTİKTİR, BU BİR ENGELLEMEDİR’

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, METRO PROJESİ İÇİN BEKLEDİKLERİ İMZANIN ATILMAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınan Mersin metrosu projesinin dış kredisi için aylardır Hazine Bakanının imzasını beklediklerini belirterek, “Bakan beni terbiye mi edecek? Bu devlet örf ve adetlerine uygun mu? Beyefendi bir siyasiyim. Bürokrat değilim. Ben kapıkulu filan hiç değilim. Ben yasal olmayan bir şey istemiyorum. Hakkım olmayan bir şey istemiyorum. Bunu imzalamama gerekçesi ne? Politiktir, bu bir engellemedir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında CHP’li Başkan Vahap Seçer ile MHP’li meclis üyesi arasında metro tartışması yaşandı.

Topkara, Mersin metrosunun öz kaynaklarla yapılamayacağını, projenin zor devam edeceğini ve uzun süreceğini ifade etti. Topkara, belediyenin ihale ve ÇED sürecindeki hataları nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığının dış krediye onay vermediği iddiasını da gündeme getirdi.

MHP’li Topkara’nın iddialarına yanıt veren Başkan Seçer ise, Hazine ve Maliye Bakanlığının dış kredi onayını niye vermediği konusunda hiçbir açıklama yapmadığına dikkat çekti ve Mersin metrosu projesinin siyasi gerekçelerle engellendiğini söyledi.

“BEYFENDİ BEN KAPIKULU DEĞİLİM”

Seçer, “Çok net söylüyorum. Metro Mersin için gereklidir, gereksizdir tartışmasından çıktık, Mersin Büyükşehir Belediyesi ya da belediye başkanı bu projeyi gerçekleştirmesin diye önüne engeller çıkarılıyor. Net söylüyorum. Hiç sağa sola yalpalamıyorum” dedi.

Metro projesinin Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alındığı, belediye meclisinden de borçlanma yetkisinin verildiğini kaydeden Seçer, “Devlette devamlılık esastır. Kalmadı ama. Onun uygulanması lazım. Birbirini denetleyen kurumlar olmalı. Sayın Erdoğan konuşmalarında haykırırdı. ‘Oligarşik, bürokratik yapı. Biz seçilmişiz.’ Böyle haykırırdı. Şimdi aynı haykırışı ben yapıyorum. Bakan beni terbiye mi edecek? Bu devlet örf ve adetlerine uygun mu? Türkiye Cumhuriyeti örf ve adetlerine uygun mu? ben diyorum ki ‘siz benim evrakımı neden imzalamıyorsunuz?’ Cumhurbaşkanlığı yatırım programına aldı. Biz de buradan borçlanma yetkisini aldık gönderdik. Oradan Strateji Daire Başkanlığına gitti. Bir daha incelendi, görüş verildi. Hazinede bekliyor. Niye bakan imzalamıyor? Neden imzalamaz? Böyle bir evrak gönderin diyorum, tvit diyor. Beyefendi bir siyasiyim. Bürokrat değilim. Ben kapıkulu filan hiç değilim. Ben siyasiyim. Ben yasal olmayan bir şey istemiyorum. Hakkım olmayan bir şey istemiyorum. Bunu imzalamama gerekçesi ne? ÇED diye tutturdular. Defalarca söyledim, bu engel değil. Diyor ki TCDD, ‘sen bunu burada yapıyorsun ama benim burada hızlı tren projem var. Engellemeyeceğine dair garanti ver’ diyorlar. Teknokratlar arasında bir sorun yok, görüşüyorlar. Bunun ÇED’le alakası yok. İmzanın verilmemesi siyasidir. Bunun talimatını kim veriyor, bilemem. Bakan bunu kendi kafasından yapıyorsa bir bürokratın bunu yapma şansı yok. Siyaset orada o zaman uyuyor mu?” ifadelerini kullandı.

“POLİTİKTİR, ENGELLEMEDİR”

MHP’li üyenin Mersin metrosunun gerçekleşmeyeceği yönündeki sözlerine de tepki gösteren Seçer, “Siz dediniz ki bu proje gerçekleşmez. Siz bu anlayışla Mersin’e hiçbir şey veremezsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi ciddi vizyon ortaya konulacak bir kurum. Koca vilayet. Beşinci sırada vergi veriyor. Limanı var. Sanayisi, tarımı var. Yazık ediyorsunuz bu kente. Ankara’da siyaset yapanlar güçlü olsa bu şehir daha farklı noktaya gelir. Parsayı başka iller götürüyor. Benim haykırışım bunadır. Siz hala metro konusunda bir ileri iki geri. Politiktir, bu bir engellemedir. Beyanatta veririm, tvit de atarım. Ben bürokrat değilim. Halka hesap vereceğim” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

SULAMA KANALI CAN ALDI

TARSUS İLÇESİNDE SERİNLEMEK İÇİN SULAMA KANALINA GİREN ÇOCUK BOĞULDU. Mersin’in Tarsus ilçesinde serinlemek için sulama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir