Ana Sayfa / Manşet / ‘HDP BAYRAĞI YERE DÜŞMEYECEK’

‘HDP BAYRAĞI YERE DÜŞMEYECEK’

HDP EŞ GENEL BAŞKANI PERVİN BULDAN, KÜRT SİYASAL HAREKETİNİ YOK SAYAN HİÇBİR İKTİDARIN ZAFER KAZANMADIĞINI SÖYLEDİ

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Partisinin Mersin il kongresine katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iktidarın kendilerini seçimde yenemediği için Kobani ve HDP kapatma davasıyla yok etmeye çalıştığını söyledi. Bugüne değin Kürt düşmanlığı yaparak zafer kazanan hiçbir iktidar olmadığını belirten Buldan,  tek  bir kişi kalsalar dahi HDP binalarını açık tutacaklarını söyledi. Buldan, “İktidar zam ve zulümle hayatı yaşanmaz hale getirdi. Büyük bir değişimin ayak sesleri geliyor. Yani şimdi birlikte yürümenin, omuz omuza yol almanın tam zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, Parti Eş Genel Başkanları Pervin Buldan’ın katlımı ile “Şimdi HDP zamanı” sloganıyla 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Mersin’de bulunan bir düğün salonundan gerçekleşen kongrede, “Hakikat Aşktır Aşk Özgür Yaşamdır”, “Tecritte Son Hasta Tutsaklara Özgürlük”, “HDP halktır halk burada” sloganları atıldı. Eski eşbaşkanlar Gülbahar Şofer ve Mehmet Alış’ın yeniden aday olmadığı kongrede HDP Mersin İl Eşbaşkalığına Bedriye Kuş ile Hoşyar Sarıyıldız seçildi.

Kongreye, HDP Mersin milletvekilleri Fatma Kurtalan, Rıdvan Turan, HDP Adana Milletvekili Kemal Pekgöz, HDP’nin önceki dönem vekili Behçet Yıldırım, Barış Anneleri’nin yanı sıra CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ve DEVA Partisi il ve Akdeniz İilçe yönetimi temsilcileri ile dernek temsilcileri ve HDP’li yurttaşlar katıldı.

 

“HDP ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDECEK”

 

HDP’nin, HDP’ye dair yanlış hesap yapanları şaşırtmaya devam edeceğini vurgulayan Buldan “Onların yanlış hesapları tutmadı tutmayacak. Biz birlerin bin olacağını, yüzbinlerin milyonlar olacağını onlara gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Tüm hesapları şaştı, şaşmaya da devam edecek. HDP onları şaşırtmaya devam edecek. Buradan onlara sesleniyoruz: bizi izlemeye devam edin. Çünkü biz gücümüzü; mazlum halkımızdan ezilenlerden kadınlardan ve gençlerden, aynı zamanda işçilerden emekçilerden mücadele eden direnen halkımızdan alıyoruz” dedi.

 

KOBANİ DAVASI VE HDP KAPATMA DAVASI

 

HDP’ye açılan davaların sebebinin seçimlerde HDP’nin yenilmez olmasıyla alakalı olduğunu ifade eden Buldan, “Sandıkta bizi yenemediklerini gördüler ve anladılar. Bu sebeplerden dolayı iki tane kumpas davası açtılar. Bir tanesi Kobanî Kumpas Davası, diğeri de HDP kapatma davası. Hani Türkiye’de kapatmalar yasaklanmıştı ya, ama yasak deyince HDP’yi bunun dışında tutan bir anlayışla karşı karşıyayız. AKP ekonomi kitabını yazarken MHP yazacak başka bir şey bulamadığı için, sadece HDP ile uğraştığı için HDP’nin kitabını yazmaya başladılar. Hem siyasi kumpas davalarını karşımıza koymuşlar hem de HDP’nin kapatılması için ortak bir tavır almışlar. Bu her iki davanın savcısı da AKP ve MHP’dir. Halkımız bunu çok iyi bilmelidir. Varsa cesaretiniz karşımıza kumpas davalarla değil siyaseten çıkın” şeklinde ifadeler kullandı.

 

“KATİLLER DIŞARIDA SİYASETÇİLER CEZAEVİNDE”

 

Buldan, ülkede kadın katilleri ile toplu katliam yapanların ortada olduğunu ancak hiçbir şekilde suç işlemeyen siyasetçilerin cezaevlerinde olduğunu söyleyerek, baskıların AKP ile MHP’nin seçim kampanyası kapsamında yapıldığını ifade etti. Buldan, “5 yılı aşkın bir süre haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulan sevgili Selahattin Demirtaş’ın, sevgili Figen Yüksekdağ’ın, İdris Baluken’in, Gültan Kışanak’ın Sebahat Tuncel’in ve Aysel Tuğluk ile adını sayamadığım bütün arkadaşlarımızın hukuksuz haksız yere cezaevinde kaldığını herkes biliyor. Bu seçim kampanyasını da seçimlere kadar devam ettirecekler öyle gözüküyor” diye konuştu” diye konuştu.

 

‘HDP BAYRAĞI YERE DÜŞMEYECEK’

 

Buldan konuşmasının devamında şunları aktardı, “Tek bir HDP’li bile kalsa, and olsun ki HDP’nin kapıları kapanmayacak ve bu kapılara asla kilit vurulmayacak. HDP bayrağı asla yere düşmeyecek. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Onların bize olan öfkesini çok iyi biliyoruz.  Kürt düşmanlığı yürüttüklerini çok iyi biliyoruz. Bu ülkede kadın düşmanlığı yarattıklarını çok iyi biliyoruz. Bugüne değin Kürt düşmanlığı yaparak zafer kazanan hiçbir iktidarı görmedik bunu siz de asla başaramayacaksınız asla kazanamayacaksınız. Bunun böyle bilinmesi lazım.

 

‘ZAM VE ZULÜMLE HAYATI YAŞANMAZ HALE GETİRDİLER”

 

İktidarın bir zam ve zulüm iktidarı olduğunu söyleyen Buldan, “Hayatı yaşanmaz hale getirdiler ve insanları beslenme ile ısınma arasında bir tercihe sürükleyen iktidar ülkeyi felakete sürüklüyor. İnsanlarda yaşama sevinci bırakmayan bir iktidar bir iktidar var.  Türkiye toplumunun insanların yüzünde umut bırakmadılar, yaşama sevinci bırakmadılar, gözlerindeki ışıltıyı söndürmeye sebep oldular. Bu utanç size yeter, bu utançla yaşamaya devam edin” dedi.

 

‘DEĞİŞİMİN AYAK SESLERİ’

 

Büyük bir değişim ve dönüşümün yaşanacağının ve bunun ayak seslerinin farkında olduklarını söyleyen Buldan, “Bu ses önemli bir sestir, bu güç halkın gücüdür, bu ses halkın sesidir, elbette bu ses sarayın sesinden sarayın gücünden daha güçlüdür. Bu sloganları atmaya devam edeceğiz. Önemli olan direnmekte olan mücadele eden işçinin de emekçinin de yanında olmaktır. Yani şimdi birlikte yürümenin birlikte yol almanın omuz omuza yol almanın tam zamanıdır. Bu iktidarın Türkiye’nin sorunlarını ve krizlerini çözme gibi bir derdi yoktur” ifadelerini kullandı.

 

ÖRNEK KENT MERSİN

 

Mersin’in Türkiye’ye örnek bir kent olduğunu söyleyen Buldan, “Bir kez daha bu anlamda Mersin’e teşekkür etmek istiyorum. Tam da HDP’nin ifade ettiği demokrasi ittifakı işte bu kentte bu kadar güzel yaşanıyorsa bütün Türkiye’de de bu demokrasi ittifakının hayata geçmesi için hepimizin büyük çabası olması gerekiyor. Bunun için HDP’yi daha da büyütme zamanıdır” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Buldan’ın konuşması sonrası, mali ve faaliyet raporlarının okunması ardından girilen seçimde, HDP Mersin İl Eşbaşkalığına Bedriye Kuş ile Hoşyar Sarıyıldız seçildi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“İKLİM DEĞİŞİYOR! BİZ NE YAPABİLİRİZ?”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI’NDA DÜZENLENEN “YENİŞEHİR’DE 1.ENERJİ GÜNLERİ” BİRBİRİNDEN RENKLİ VE EĞİTİCİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir