Ana Sayfa / Manşet / SEÇER, SİLFKE’DE KADINLARI DİNLEDİ

SEÇER, SİLFKE’DE KADINLARI DİNLEDİ

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ SİLİFKE’DE 7 KIRSAL MAHALLEYİ ZİYARET EDEN BAŞKAN SEÇER, BELEDİYE TATİL OLMAZ. BELEDİYE 24 SAAT AÇIK OLUR. O DÜSTURLA ÇALIŞIYORUZ BAYRAM BOYUNCA SAHADA OLACAĞIM; BÖLGELERİ GEZECEĞİM, YAYLALARI GEZECEĞİM”

DEDİ.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kurban Bayramı öncesinde Silifke’de vatandaşlarla bir araya geldi. Silifke ilçesinin Gökbelen, Pelitpınarı, Nuru, Senir, İmambekirli, Kargıcak ve Değirmendere Mahallelerini gezen Seçer, vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyerek “İyi bayramlar”diledi.

“HERKES DİKKAT EDERSE, BİZİM DE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLERLE BERABER GÜZEL BİR TATİL SÜRECİ YAŞARIZ”

Bürokratları ile birlikte 7 kırsal mahallede vatandaşlarla bir araya gelen Seçer, talep ve sorunları tek tek dinleyip,çözüm noktasında bilgiler sundu. Gittiği tüm mahallelerde çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle karşılanan Başkan Seçer, ziyaretlerineGökbelen Mahallesi’ndenbaşladı.Başkan Seçer, iyi ve doğru işler yapmak için vatandaşların taleplerini dinlemek gerektiğini ve bunun için sahada olmanın bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Yaz aylarında yaylalık bölgelerin nüfus yoğunluğunun arttığını ifade eden Seçer, bu bölgelerin dönemsel şikayetlerini de dinlemek istediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bayramda Mersin’in, yoğun bir nüfusun akın edeceği bir kent hüviyetinde olduğunu düşünürsek, bizim açımızdan, belediyecilik açısından da sorunların yaşanabileceği bir süreç olacak. Bunun tedbirlerini aldık belediye olarak. Başta su sorunu. Zaten kuraklık var, su kaynaklarında sorun yaşıyoruz. Suyu da kontrolsüz kullanmak bizi daha çok sıkıntıya sokuyor. Kaçak kullanım çok. Kaçak kullanımla beraber bahçe sulaması da yapılıyor. Kaldı ki MESKİ’nin görevi sulama suyu temin etmek değil, kullanım suyunu, içme suyunu vatandaşlarımıza ulaştırmak. Zaten bu suları sulama suyu olarak kullanmak da yasal olarak uygun değil. Bir müeyyidesi var. Dolayısıyla bayram süresince buna çok dikkat edeceğiz. Müsamaha göstermeyeceğiz. Buradan da vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum; kaçak ekiplerimiz dolaşacak. Çünkü suyukaçak kullanıyor, hortumu bahçeye bağlıyor. Diğer taraftan komşusu içme suyu bulamıyor. Haklı olarak şikayet ediyor. Vatandaşlarımızın bunu bilmesi lazım. Yani suyumuzu çalanlara engel olmaları gerekiyor. Tasarruflu su kullanmaları gerekiyor. Suyu boş yere israf etmemeleri gerekiyor. Herkes dikkat ederse, bizim de aldığımız önlemlerle beraber güzel bir tatil süreci yaşarız. Bayramı güzel kutlarız. Bayram tatili zehir olmaz. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.”

“BAYRAM BOYUNCA SAHADA OLACAĞIM; BÖLGELERİ GEZECEĞİM, YAYLALARI GEZECEĞİM”

Çevre temizliği konusuna da değinen Başkan Seçer, “Maalesef vatandaşlarımız da bu konuda gerekli özeni göstermiyor. Belediye mutlaka temizlik yapsın, rutin işlerini yerine getirsin, tartışmasız kabulümüzdür. Başta evsel atıkları toplama sorumluluğu olan ilçe belediyelerini de buradan bayram süresince daha duyarlı olmaya çağırıyorum. Çünkü bana da ulaşıyor. Sahil kirli, çöpler toplanmıyor, çöpler dolu, belediye araçları gelip almıyor. Bu görev ilçe belediyesine ait, Büyükşehir’e ait değil. Ama biz demiyoruz ki;‘bu görev ilçe belediyesine ait, bizi ilgilendirmez, bize ne kardeşim, git şikayetini oraya yap.’‘Peki’ diyoruz, ‘tabii ki biz de yardımcı oluruz, belediyemizi uyarırız’ Ama şimdi herkes tatil, belediye tatil olmaz. Belediye 24 saat açık olur. O düsturla çalışıyoruz. Bakın ben bayram boyunca sahada olacağım; bölgeleri gezeceğim, yaylaları gezeceğim Tarsus’tan Mersin merkeze kadar. Bugün Silifke’deyim. Her bölgeye gideceğim. Neden? Vatandaşlarımız bu süreci huzurlu atlatsın diye” dedi.

“ETRAFIN KİRLİ OLMASI, SU BİRİKİNTİLERİ SİNEKLERİN DE ÜREMESİNİ ARTIRIYOR”

“Vatandaşlarımızı temizlik konusunda daha özenli olmaya davet ediyorum”cümleleriyle çağrıda bulunan Seçer, devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ben D-400 karayolundan geldim. Özellikle yoğun yerleşim yerlerinde, trafik ışıklarının olduğu yerde refüjlere baktım; bira kutuları, kola kutuları var, pet şişeler var. Arabasındaki bütün sigara izmaritleri dahilpoşet içerisine doldurmuş, oraya atmış. Yani el insaf. Bunu derelere atıyorlar, bunlar denize ulaşıyor. Orada parçalanıyor. Mikro plastik şekline ulaşıyor, denizler kirleniyor. Ondan sonra müsilaj oluşuyor. Şimdi kimi şikayet ediyoruz? Vatandaş olarak bunu biz yaratıyoruz. Hani şunu hep örnek veriyorum; annem bize kızardı, ben sizin arkanızı toplamaktan bıktım, siz kirletmekten bıkmadınız misali. Elbette arkasını toplayacağız vatandaşımızın ama lütfen daha duyarlı bir toplum olalım temizlik konusunda, su konusunda. Bu bayramı daha güzel, nezih, temiz bir ortamda, susuz kalmadan geçirmek istiyorsak bu kurallara riayet etmek zorundayız. Belediye olarak da biz teyakkuz halindeyiz. Hem İtfaiye hem Zabıta hem Çevre Koruma Dairemiz. Biliyorsunuz sinekle mücadelenin de yoğun olduğu bir dönem. Etrafın kirli olması, su birikintileri sineklerin de üremesini artırıyor. MESKİ 24 saat yine teyakkuzda. Zaten Teksin aracılığıyla, Alo 185 aracılığıyla vatandaşlarımız dileklerini, şikayetlerini, arızalarını, isteklerini bize bildirebilirler. 24 saat hizmet veriyor Teksininimiz.”

“PLAJLARIN İSTİLA EDİLMESİNİ BERABER ÖNLEYELİM’ DİYORUZ”

Plajların temizliği konusuna da ayrıca dikkat çeken Başkan Seçer, “Biliyorsunuz, kıyı halkın. Plajlar halkın. Bazı bölgeler var Milli Emlak’tan kiralamışız. Bizim de var, Susanoğlu Plajı, Yapraklıkoy, Kocahasanlı, Kumkuyu var. Bazı bölgelerde plaj işletmeciliği de yapıyoruz. Oraların temizliği bizden sorulur. Çünkü bedelini ödüyoruz, kiralamışız, halkın hizmetine sunuyoruz ya da özel bazı işletmeciler bunu yapıyor. Ama genelde halk plajları halkın kullanımına açık. Orası halkın. Gelir şezlongunu koyar günü birlik, havlusunu serer. Akşam olunca toplar gider. O şezlong işgalcilerine de fırsat vermemek lazım. Biz kaymakamlığa;‘işbirliği yapalım’ diyoruz. Kolluk güçleriyle zabıtalarımız, belediye görevlilerimiz ile‘Halkın bu alanlarının istila edilmesini beraber önleyelim’ diyoruz” dedi.

Kentin daha temiz olması için durmadan çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, vatandaşları da bu konuda daha bilinçli olmaya davet etti. Seçer,“Vatandaşlarımızı itinalı olamaya davet ediyorum. Bakın 20 noktada 44 seyyar tuvalet. Bu Türkiye’de uygulanan bir ilk, belediye olarak. Bu tuvaletlerin foseptiği yok, onların haznesi var. Görevli geliyor, temizliğini yapıyor, akşam oldu mu her şeyini hallediyor. Bakın, sabunu var. Tek kullanımlık klozet kağıdı var, havlusu var. Bunu belediye sağlıyor. Ama demiyor ki ‘kardeşim git o klozeti kır. Git o sabunu at. Git o havluyu al, oradan evine götür.’ Şimdi bunlara dikkat etmek lazım. Her yere bir bekçi koyamayız. Ceza yazmakla bunların önüne geçemeyiz. Biz bunları anlatacağız vatandaşlarımıza. Bu eğitim evde başlayacak. Okulda devam edecek. Toplumun her noktasında bunları vatandaşlar birbirleriyle konuşacak. Kimse yere sigara izmariti, yiyecek artığı atmayacak. Böyle olursa Mersin pırıl pırıl bir kent olur” ifadelerini kullandı.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

AHİLİK MİLLİ KÜLTÜRÜN DİRLİK VE DÜZENİDİR

  AKDENİZ BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI HAYDAR COŞKUNFIRAT AHİLİK HAFTASI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI. ”AHİLİK DİN, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir