Ana Sayfa / Manşet / TARHAN’’ SUSMAK YOK GERÇEKLER ORTADA DEDİ’’

TARHAN’’ SUSMAK YOK GERÇEKLER ORTADA DEDİ’’

TARHAN, OLAYI FARKLI ZEMİNE TAŞIMA GAYRETİNDE OLANLARA SON NOKTAYI KOYDU TEPKİ GÖSTERDİ.

MERSİN’DE TARTIŞMA KONUSU YENİ SANAYİ SİTESİ YAPILACAK ALANLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPAN MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI NEŞET TARHAN, MECLİS TOPLANTISINDA TARTIŞILAN ALANLA İLGİLİ YAPTIKLARI İTİRAZLARI BELGELERİYLE BİRLİKTE AKTARDI.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Davultepe’ye yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi alanı üzerine gündemi yoğun şekilde meşgul eden tartışmalarla ilgili Mezitli Belediye Meclisi’nde açıklamalarda bulundu. Bölgede tarım yapan çiftçilerin ve Mezitli Sanayi Sitesi esnafının da dinleyici olarak katıldığı Mezitli Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısında açıklamalarda  bulunan Başkan Tarhan, olayı farklı zemine taşıma gayretinde olanlara tepki gösterdi.

Konuşmasında, konuyla ilgili ilk günden itibaren hiyerarşik sıralamaya göre tüm gerekli itiraz ve düzenlemeleri yaptıklarının altını çizen Başkan Tarhan, önceden bir bölümü tarım alanı, bir bölümü de orman ve hazine arazisi olan, 2/b maddesi aracılığı ile bazı şahıslar tarafından özel mülkiyete konu edilen bahsedilen bölgenin, ‘Mersin İl Toprak Koruma Kurulu’nun 11 Ağustos 2017 tarih ve 2017/8 sayılı kararı ile tarım dışı amaçla kullanılması ve planlanmasının uygun görüldüğü bilgisini aktardı.

Toprak Koruma Kurulu Kararı sonrası 06 Şubat 2018 tarih ve 91 sayılı Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile onaylanan ‘Akdeniz – Toroslar – Yenişehir ve Mezitli İlçeleri 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı’ kararı ile bölgenin imara açıldığı bilgisini veren Başkan Tarhan, “Söz konusu bölge bu nazım imar planında entegre tesislerin de yapılabileceği tarım ve hayvancılığa dayalı organize sanayi bölgesi niteliğinde ‘Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi’ olarak planlanmıştır. Mezitli Belediye Başkanlığı olarak Nazım İmar Planına yönelik, askı süreci içerisinde 06 Mart 2018 tarih ve 785/2212 sayılı yazı ile itirazlarımızı Büyükşehir Belediyesine gönderdik. İtirazların 9’uncu maddesinde; geniş bir etki alanında çevre sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyebilecek bu tür organize üretim ve sanayi bölgelerinin kentsel alanların dışında yer seçmesi, tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri için Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) olduğu gibi ayrı, sektörel planlama süreçlerinin işletilmesi gerektiği belirtilmiş, OTB kullanım kararının bu bölgeden kaldırılması, imara bu nazım imar planı kararları ile açılan tartışma konusu alanın ‘Tarım Alanlarına’ eklenmesi, ulaşım sisteminin de buna bağlı olarak yeniden değerlendirilmesi önerilerek itiraz edildi. Bu itirazlarımız 31 Temmuz 2018 tarih ve 560 sayılı Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile yeniden onaylanan ‘Akdeniz – Toroslar – Yenişehir ve Mezitli İlçeleri 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planının’ son haline de askı süreci içerisinde, aynı gerekçelerle 04 Eylül 2018 tarih ve 2426/8708 sayılı yazımız ile tekrar itiraz edilmiştir.

Bu itirazda, planda Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi kullanım kararının sürdürüldüğü söz konusu alana yönelik itirazlarımız gerekçeleri ile yinelenmiştir. Son olarak, Büyükşehir Belediye Meclisinin 12 Ekim 2018 tarih ve 700 sayılı kararı ile plana yönelik tüm itirazlarla birlikte, İdaremiz itirazları da reddedilerek 1/5000 ölçekli nazım imar planı kesinleşmiştir” dedi.

Başkan Tarhan’ın yaptığı açıklama sonra meclis üyelerinin tamamı tarafından, Mezitli’de küçük sanayi sitesi içerisindeki ‘mevcut esnaflar’ tarafından da kabul görecek alan planlamasının, ‘uygulama imar planına yapılacak itirazlar’ da dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi, yeni bir değerlendirme kararı çıkması halinde ilgili meslek odaları, kurum ve STK’ların da önerileri ile birlikte karar üretilmesi, bu alanın her koşulda Mezitli Belediyesi sınırları içerisinde yer seçiminin, mevcut sanayi esnafının sayısı dikkate alınarak yapılması, yönündeki önerilerin Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderilmesine oybirliği ile karar verildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“İKLİM DEĞİŞİYOR! BİZ NE YAPABİLİRİZ?”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI’NDA DÜZENLENEN “YENİŞEHİR’DE 1.ENERJİ GÜNLERİ” BİRBİRİNDEN RENKLİ VE EĞİTİCİ ...