Ana Sayfa / Manşet / 403 KADIN 10 AYDA KATLEDİLDİ

403 KADIN 10 AYDA KATLEDİLDİ

EMEK PARTİSİ (EMEP), KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA 2020 YILININ İLK 10 AYINDA 403 KADIN ERKEKLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin basın toplantısında konuşan EMEP Toroslar İlçe Başkanı Güler Cengiz, 2020 yılının ilk 10 ayında 403 kadının katledildiğine dikkat çekti.

‘BİRLİK OLMADAN GEÇİLMEZ DAR BOĞAZDAYIZ’

Parti binasında yapılan basın toplantısında konuşan EMEP Toroslar İlçe Başkanı Güler Cengiz, “Birlik olmadan geçilmez bir dar boğazdayız” diyerek, “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, Covid-19 salgının devam ettiği, kadınların mücadele ve dayanışma ruhuyla kazandığı haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığı, ekonomik krizin, yoksulluğun, şiddet ve istismarın giderek arttığı koşullarda karışılıyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARA YÖNELİK SUÇLARDA DA ARTIŞ VAR”

Cengiz, “Bir yandan ekonomik kriz, diğer yandan pandemi; bir gün sınırımızda savaş, başka bir gün İzmir’de deprem. Her yeni gelişmeyle derdimiz, sorunumuz kartopu gibi yuvarlanıp büyüyor. Yükselen döviz, artan masraflar, zamlı faturalar, kiralar, krediler, borçlar çığ olup emekçilerin üzerine düşüyor” diye konuştu. Her gün ülkenin dört bir yanından onlarca şiddet haberi geldiğini kaydeden Cengiz, ülkede kadınlar için ölümün “olağan” biçimi neredeyse lüks haline geldiğini ve sadece kadınlara değil, çocuklara yönelik suçlarda da artış olduğunu söyledi.

“KAYNAKLAR HALK İÇİN HARCANSIN”

Türkiye tarihinde, daha önce görülmemiş nitelikte sorunlar gündemde iken, kadın cinayetleri, vahşileşen şiddet olayları, çocuklara dönük her türden istismarın da arttığını kaydeden Cengiz, “Kadınlar, dünyanın her yerinde fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta ve hatta yaşam hakları vahşice ellerinden alınmaktadır. 2020 yılının ilk 10 ayında 403 kadın erkekler tarafından katledildi. Seher, Zeynep, Güleser, Nuray ve Mislina son üç ayda Mersin’de kaybettiğimiz 5 kadın. Ülke genelinde yüzlerce kadın; abisi, sevgilisi, ayrılmak istediği eski eşi tarafından katledilip, yasasızlığın ve kadın düşmanı politikaların kurbanı oldular. Kadınları fütursuzca katledenler, güçlerini haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayanlardan, İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenlerden aldırlar” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE HAYKIRALIM”

“En yakınımızdaki kadınlarla el ele verelim; dayanışmayı büyütelim; örgütlenelim, değiştirelim! Hep birlikte haykıralım” diyen Cengiz, “Patronlara kalkan, kadınlara yüklen paketi geri çekilsin. Ücretsiz izin yasaklansın. Kaynaklar saray ve sermaye için değil, halk için harcansın. Kadın cinayetlerine karşı acil eylem planı açıklansın. 6284 Sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi uygulansın” dedi

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“İKLİM DEĞİŞİYOR! BİZ NE YAPABİLİRİZ?”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI’NDA DÜZENLENEN “YENİŞEHİR’DE 1.ENERJİ GÜNLERİ” BİRBİRİNDEN RENKLİ VE EĞİTİCİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir