Ana Sayfa / Ekonomi / ŞEKER PANCARI ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNDE

ŞEKER PANCARI ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNDE

HDP MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. RIDVAN TURAN, DİYARBAKIR’IN ÇINAR İLÇESİNDEKİ ŞEKER PANCARI ÜRETİCİLERİNİN NAKLİYE SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

“Tarımsal üretimde gübre, mazot ve kimyasal gibi temel girdi fiyatlarının yükselmesi, üreticileri zor durumda bırakırken pek çok üretici girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı üretimi bırakma noktasına gelmiştir. Bütün girdi maliyetlerine rağmen zor koşullarda üretimini sürdürmeye çalışan çiftçilerin karşılaştığı temel sorunlardan biri tarladaki ürünün nakliyesidir. Çiftçiler, biteviye mazot fiyatlarındaki yükselişin nakliye ücretlerini arttırmasından dolayı ürünlerini taşımakta ciddi zorluklarla karşı karşıyadır.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki şeker pancarı üreticileri, nakliye ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ürünlerini Elâzığ şeker fabrikasına götürememektedir. Üreticiler, bir önceki yıla göre artan nakliye ücretlerinden dolayı ürünlerini taşıyamamaktadır. Diğer taraftan 2019 yılı nakliye bedeli kg başına 97 kuruş iken 2020 yılında kg başına 48 kuruşa düşürülmüştür. Nakliye ücretlerinin düşürülmesi ilk başta çiftçiler lehine bir uygulama gibi görünürken aslında kg başına 48 kuruşa taşıyacak hiçbir nakliyeci bulunmadığından çiftçiler mağduriyet yaşamaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri çiftçilerin ve nakliyecilerin içinde bulundukları koşulları dikkate alan biçimde nakliye ile ilgili bir yönetmeliğin oluşturulmaması veya var olan yönetmeliğin uygulanabilir yanlarının olmamasıdır. Başka bir ifade ile nakliye ücretleri ve kurallarının; çiftçilerin ve nakliyecilerin fikirleri alınmadan, sorunlar tespit edilmeden tek merkezden belirlenmesidir. Dolayısıyla çiftçiler ile nakliyecilerin yaşadıkları sorunları tespit etmek ve çözüm yollarını bir an önce uygulamak gerekir.” denilen önergede şu sorular soruldu:

1)            Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin nakliye sorunlarını çözmek için herhangi bir çalışma var mıdır? Eğer var ise bu çalışmalar nelerdir?

2)            Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde nakliye ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ürünlerini taşımayan çiftçilerin yaşadıkları sorunlar hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

3)            Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde nakliye sorunu yaşayan şeker pancarı üreticilerinin sorunlarını çözmek için Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

4)            Nakliye ücretlerinin yüksek olması çiftçileri, nakliye ücretlerinin az olmasının nakliyecileri zarara uğratması dikkate alındığında Bakanlığınız tarafından nakliyeci ve çiftçilerin sorunlarını çözme konusunda bir planlama var mıdır? Eğer varsa bu planlamalar nelerdir?

 

 

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ: “ “SAVUNMA SUSARSA, İNSANCA YAŞAMA SUSARSINIZ”

CUMHURİYETLE YAŞIT OLAN MERSİN BAROSU’NUN KURULUŞUNUN 96. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir