Ana Sayfa / Manşet / GAZİ KATLİAMI’NIN 24. YILINDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

GAZİ KATLİAMI’NIN 24. YILINDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

ALEVİ YURTTAŞLARIN YOĞUNLUKTA YAŞADIĞI İSTANBUL GAZİ MAHALLESİ’NDE 12 MART 1995 TARİHİNDE YAŞANAN KATLİAMDA YAŞAMINI YİTİRENLER BUGÜN ANILDI. ANMAYA HAYATINI KAYBEDENLERİN AİLELERİ, ALEVİ KURUMLARI VE MİLLETVEKİLLERİ YÖNETİCİLER KATILDI.

Gazi Cemevi önünde toplanan kitle eski karakola yürüyüşe geçti. Yürüyüşte “Gazi, Ümraniye Katliamı’nı unutma, unutturma” pankartı açıldı

. Katledilen canların isimleri tek tek okunarak”yaşıyor” denildi. “Gazi’de düşene, dövüşene bin selam”, “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “ “Yaşasın halkın adaleti”, “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek”, “Gazi’yi unutma” unutturma”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Halkımız burada katiller nerede?”, “Katiller bulunsun, hesap sorulsun” sloganları atıldı. Yürüyüşe çevrede bulunan yurttaşlar da ıslıklarla ve alkışlarla destek verdi.

 “KATİLLER ORTADAN KAYBOLDU”

Şimşek, 24 yıl önce bagajında şoför Mesut Efe’nin cesediyle birlikte ilerleyen ticari taksiden açılan ateş sonucu Dostlar, Cihan, Yavuz Kardeşler, Doğu kahvehaneleriyle Sarıcıoğlu Pastanesi’nin kurşun yağmuruna tutulduğunu hatırlattı. Saldırının Alevisi, Sünnisiyle tüm halka yapıldığını belirten Şimşek, “Bu katiller nasıl ortadan kayboldu? Gazi halkı bunu biliyordu. Bu nedenle öfkesi sel oldu ve Gazi karakoluna akmaya başladı” dedi.

Katillerin yakalanmasını isteyen halka bu kez de güvenlik güçlerinin ateş açtığını dile getiren Şimşek, “Gazi halkının zalime ve zulme direnişi, sokağa çıkma yasağına, katliamlara, devletin polisinin sergilediği vahşet görüntülerine, 18 şehit, yüzlerce yaralıya rağmen 3 gün boyunca sürmüştür. Birçok ilde ve Avrupa ülkelerinde Gazi halkına destek yürüyüşleri yapılmıştır. Ümraniye’de Gazi halkına destek vermek, katliamı protesto etmek isteyen kitleye, bir okulda pusuya yatmış katiller tarafından ateş edilerek 4 canımız katledilmiştir” şeklinde ifade etti.

“BKA SORUNU YENİ KATLİAMLARIN KAPISINI ARALIYOR”

????????????????????????????????????

Ülkenin yoğun bir tecrit altında olduğunu vurgulayan Şimşek, “KHK’lerle emekçiler işlerinden edildi, Kayyum zihniyetiyle halkların iradesi yok sayıldı. Çocuk istismarı yüzde 90’lara vardı. İnanç diktası ve asimilasyon cenderesinde tüm okullarda zorunlu din dersleri, her okula mescit yaklaşımı Alevilere ve inanç kimliklerine zulüm uygulanmakta. Basın, cemevi ve kurum yöneticileri hukuksuzca tecrit edilmekte. Hukukçular içeride ve açlık grevinde. Cezaevlerinde açlık grevleri yayılmış durumda. Leyla Güven 125 gündür tecride karşı açlık grevinde ve geri dönülemez riskli eşikte. Kürt halkına ‘Defol git’ diyen kendi dışında herkesi yurt içinde ve yurt dışında terörist gören bir garabet ile karşı karşıyayız. Bir ‘Cinnet İttifakı’na dönüşen beka sorunu şizofrenisi halklara karşı yeni katliamların kapısını aralıyor. Ve bizlere düşen onurlu bir gelecek için direnmektir” ifadelerini kullandı.Anmanın ardından Gazi Cemevi’nde lokmalar pay edildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“İKLİM DEĞİŞİYOR! BİZ NE YAPABİLİRİZ?”

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI’NDA DÜZENLENEN “YENİŞEHİR’DE 1.ENERJİ GÜNLERİ” BİRBİRİNDEN RENKLİ VE EĞİTİCİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir