Ana Sayfa / Manşet / YEŞİLBOĞAZ ‘’BARO SEÇİMLERİNİN ERTELENMESİ HUKUKİ BİR DAYANAĞI YOKTUR ‘’

YEŞİLBOĞAZ ‘’BARO SEÇİMLERİNİN ERTELENMESİ HUKUKİ BİR DAYANAĞI YOKTUR ‘’

MERSİN BAROSU BAŞKANI BİLGİN YEŞİLBOĞAZ AVUKATLIK KANUNU’NUN 82. MADDESİ İLE BAROLARIN OLAĞAN GENEL KURULLARININ NE ZAMAN VE NE ŞEKİLDE TOPLANACAĞI KANUN İLE DÜZENLENMİŞTİR

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile baroların olağan genel kurul ve seçimlerinin corona virüs tedbirleri gerekçesiyle 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi kararının iptali için Mersin İdare Mahkemesine dava açarak, yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, baro seçimlerinin ertelenme kararının iptali için açmış olduğu dava ilgili yaptığı açıklamada“Avukatlık Kanunu’nun 82. Maddesi ile baroların olağan genel kurullarının ne zaman ve ne şekilde toplanacağı kanun ile düzenlenmiştir.

Buna mukabil İçişleri Bakanlığının tavsiye niteliğinde çıkardığı genelge dayanak yapılarak, Mersin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile kanuni düzenlemenin ortadan kaldırılması sonucu doğuracak şekilde ve normlar hiyerarşisine aykırı biçimde, hukuki öngörülebilirliği de ortadan kaldırır nitelikteki kararın öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur.  Öte yandan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 89780865-153-16230 Sayılı Korana virüs ek tedbirler konulu genelgesinde baroların genel kurulları ifadesi yer almamasına rağmen Mersin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında barolar ifadesine yer verilmiş olması da bu düzenlemenin hukuka aykırı ve öngörülebilir bir işlem olmadığını ortaya koymaktadır.

“KARARIN KAMU YARARINI AMAÇLAMADIĞI AÇIKTIR”

Öte taraftan İçişleri Bakanlığının genelgesinde, ‘düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesi gerektiği değerlendirilmiştir’ denilmiş olmasına rağmen, baro genel kurulları kanunla belirlenmiş kurumlar olduğundan bu kavram etkinlik kavramı içine alınamaz. Kaldı ki yapılacak seçimin yapılıp yapılmayacağı hususu valiliğin değil, seçim kurullarının yetkisindedir. Açıkça yetki yönünden sakat bir idari işlemdir. Yapılacak baro seçimleri neticesinde Aralık ayında yapılacak olan Barolar Birliği seçimlerinin yapılması da mümkün olmayacaktır. İlgili kararın içeriğinde siyasi partilerce yapılacak seçimlerin yer almamış olması, toplu ulaşımın hala devam etmesi karşısında verilen kararın kamu yararını amaçlamadığı açıktır.

Yukarıda arz ve izah edilen ve resen başkanlığınızca tespit edilecek nedenlerle, Mersin Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02/10/2020 tarihli ve 93 nolu kararın Mersin Barosu yönünden seçime sadece bir gün kalmış olması nedeni ile ivedilikle incelemeye alınarak, öncelikle yürütmenin durdurulmasına ve iptaline karar verilmesini talep ederiz.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ: “ “SAVUNMA SUSARSA, İNSANCA YAŞAMA SUSARSINIZ”

CUMHURİYETLE YAŞIT OLAN MERSİN BAROSU’NUN KURULUŞUNUN 96. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir