Ana Sayfa / Kültür/Sanat / ENGELLİ GENÇLİK MERKEZİ, OYBİRLİĞİ İLE MECLİSTEN GEÇTİ

ENGELLİ GENÇLİK MERKEZİ, OYBİRLİĞİ İLE MECLİSTEN GEÇTİ

MECLİS ÜYELERİNİN KONUYLA İLGİLİ FİKİRLERİNİ VE ÇEKİNCELERİNİ BEYAN ETMELERİNİN ARDINDAN SÖZ ALAN BAŞKAN GÜLTAK’IN TALEBİ İKNA KONUŞMASI SONUÇ VERDİ. AKDENİZ’DE ‘ENGELLİ GENÇLİK MERKEZİ’ AÇILMASI KARARI MECLİSTEN OYBİRLİĞİ İLE GEÇTİ.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Toplantıda, Nusratiye Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Akdeniz Belediyesi’ne ait bin 396 metrekare alana sahip taşınmazın, ‘Engelli Gençlik Merkezi’ne dönüştürülmek üzere Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsisi ve yapılacak protokoller için Başkan Gültak’a yetki verilmesiyle ilgili önerge üzerinde Meclis üyeleri fikir alışverişinde bulundu.

Önce çekimser, sonra oybirliği…

Söz alan CHP ve HDP’li Meclis üyeleri, engelli gençlik merkezi açılmasına karşı olmadıklarını, ancak belediyeye ait bu binanın, başka bir kurum eliyle değil, belediye tarafından gençlik ve kültür merkezi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, yapılacak oylamada çekimser kalacaklarını belirttiler. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne, ilçe sınırlarında başka bir yapının tahsis edilmesi gerektiği yönünde görüşlerini ifade eden Meclis üyeleri, bir takım çekincelerini de belirterek, gündemle ilgili oylama için zaman istediler, sonraki toplantıya bırakılması yönünde taleplerini dile getirdiler.

“Bizim merkezde değil 20; 2 dönüm yerimiz bile yok”

Bu açıklamalar üzerine gündem maddesi hakkında konuşma yapan Başkan Gültak; “Tabi ben de bir kültür merkezi yapmak isterim. Mesela Toroslar, Yenişehir ve Mezitli örnekleri verildi. Bunların her biri 15 ila 35 arası dönüm üzerine oturmuş kültür merkezleri. Tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir hizmet vermişler. Fakat bizim merkezde, bırakın 20 dönümü, 2 dönüm yerimiz yok. Amacım, isteklerinizi geri çevirmek değil. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki merkezde 70-80 yıllık bir şehiriz. Bu sorun 15-20 yıl önceki belediye başkanlarının da sorunu değil.  Çok geçmişten gelen bir sorun; Akdeniz’de yer bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Belediyemizin kasasından 1 kuruş çıkmayacak”

Mevcut yapıyı satmadıklarını, tahsis ettiklerini vurgulayan Başkan Gültak, “İstesek buraya da trampa yapabilirdik ama yapmadık. Çünkü gerçekten çok değerli bir arazi. Sonuçta devletin parası buraya gelecek, engelli gençlik merkezini yapacağız ve birlikte işleteceğiz. Belli prosedürler tamamlandıktan sonra burası Akdeniz insanlarının olacak. Bizden, belediyemizden 1 lira para çıkmayacak. Belli bir süre sonra da burası Akdeniz Belediyesi’nin olacak. Arazi de bizim, bina da bizim. Burada hiçbir sıkıntı yok. Çevresindeki donatılar ve tesislerle birlikte burası bir anda 3 bin metrekarenin üzerine çıkacak ve güzel bir komplekse dönüşecek. Mersin ve Akdeniz’e engelli gençlik merkezi kazandırıyoruz. Cebimizden de para çıkmıyor. Kültür merkezi için yerimiz olursa yaparız

. Tabi yaşlılarımızla ilgili TEDAŞ binasında da bir çalışma yapalım. Ben de kültür merkezi yapmak isterim ama 2 dönüm üzerine kültür merkezi olmaz. Sizlerden ricam, bu gündemin Meclisimizden oybirliği ile geçmesi” şeklinde konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın, konuyla ilgili açıklamasının ardından geçilen oylamada tüm Meclis üyeleri el kaldırarak, belediyeye ait yapının Engelli Gençlik Merkezi olarak hizmet vermesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsisi ile ilgili kararın oybirliğiyle Meclis’ten geçmesini sağladılar.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

GÜLNAR BELEDİYESİCE ÜRETİCİ DESTEĞİ

KIŞ MEVSİMİNDE ZARAR GÖREN ARAZİ YOLLARINDA SEFERBERLİK BAŞLATAN GÜLNAR BELEDİYESİ ÖZELLİKLE ÜRETİCİLERİN TARLALARINA DAHA RAHAT ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir