Ana Sayfa / Ekonomi / SEÇER: “KOOPERATİFÇİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”

SEÇER: “KOOPERATİFÇİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER, KOOPERATİFLERE ÖNEMLİ DESTEKLER VERDİKLERİNİ BELİRTEREK, “KOOPERATİFÇİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ DEDİ. KOOPERATİFÇİLİĞİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASININ ÖNEMİNE DEĞİNEN SEÇER, MUT ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİNE VERDİKLERİ DESTEĞİN SÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Başkan Seçer, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Çelik ve yönetim kurulu üyeleri ile Mut Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Salahattin Arslan’ı ağırladı. Başkan Seçer, ürünleri ile hem Mersin hem de ülke ekonomisine katkı sunan Mut ilçesinde üretilen ürünlerin pazarlanması noktasında yaşanan sıkıntıları, Kooperatif Başkanı Ali Osman Çelik ve yönetim kurulu üyelerinden dinledi.

“GÜÇ VE EL BİRLİĞİNİN BİRÇOK ENGELİ AŞMAYA KATKI SUNACAĞINI BİLİYORUZ”

Kooperatifçiliğin sürdürülebilir olmasının önemine değinen Seçer, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifine verdikleri desteğin süreceğini söyledi. Seçer, “Biz kooperatifçiliği önemsiyoruz. Belediye, belediye başkanı ve anlayış olarak destekliyoruz. Kooperatifi kurmak en kolay iş. Çok rahat bir şekilde kurumların, insanların, üreticilerin ve diğer bazı meslek erbaplarının desteğiyle bir kooperatifi oluşturabiliyorsunuz ama bunun sürdürülebilirliği konusunda aynı kolaylığı bulmanız mümkün değil. Biz her zaman güç ve el birliğinin birçok engeli aşmaya katkı sunacağını, birçok zoru kolaylaştıracağını, özellikle üretim yaparken, üretiminizi daha modern, çağdaş ve etkin hale getirmeye önemli katkılar sunabileceğini, girdi temininde önemli avantajlar sağlayabileceğini ve nihayetinde kooperatifin desteğiyle sağlanan bu üretimlerin doğru yerlere, doğru zamanlarda, doğru şekilde ulaştırılarak pazar avantajı sağlamaya önemli katkılar sunacağını biliyoruz” diye konuştu.

“EL EMEĞİ VE ALIN TERİNİN EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞMESİ KOOPERATİFLERLE DAHA İYİ OLUYOR”

Ürünlerin üretiminde ve pazarlanmasında üreticilere önemli katkıları olan kooperatiflerin daha etkin olması gerektiğine inandıklarını ifade eden Seçer, “El emeği ve alın terinin ekonomik değere dönüşmesi kooperatiflerle daha iyi ve daha olumlu oluyor. Ancak bu kooperatiflerin etkin olması gerekiyor. Yöneticilerinin özverili, işi, araştırmacı olması, insanlarla sürekli iletişim halinde olması gerekiyor. Kooperatifler çok emek gerektiren bir yapı. Bunun bilinciyle hareket edilirse çok önemli katkılar sağlanabilir” şeklinde konuştu.

“Eldeki imkanları maksimum derecede etkin kullanıp, bunu üretime dönüştürmek gerekiyor”

Türkiye’de kooperatifçiliğin öneminin son zamanlarda özellikle yerel yönetimin katkılarıyla ve bazı yasal düzenlemelerle anlaşılmaya başlandığını vurgulayan Seçer, Mut gibi farklı ürünlerde önemli üretim yapan bir ilçe için kooperatifçiliğin daha önemli olduğunu kaydederek, “Mut, önemli bir ilçemiz. Çok değerli üretim çeşitleri olan, tarımsal üretimde Mut ekonomisine, dolayısıyla Mersin ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sunabilen bir ilçemiz. İkliminden toprak yapısına kadar kendine münhasır özellikleri var. Türkiye’nin en değerli kayısısı, zeytini ya da zeytinyağı, eriği, inciri son dönemlerde farklı birtakım üretim kalemleri orada yapılabiliyorsa aslında bu Allah’ın lütfu. Bunun değerini bilmek ve eldeki imkanları maksimum derecede etkin kullanıp, bunu üretime dönüştürmek gerekiyor. Biz imkanlarımızı en üst seviyede kullanarak, sizlere aktarmaya gayret ediyoruz. Sizin gibi kooperatiflerin diğer kooperatiflerle işbirliği halinde olmasını arzu ederiz. Bu işimizi daha da kolaylaştırır” ifadelerini kullandı.

 

“Eksiklerimizi sizlerin fikir ve destekleriyle aşacağız”

Kooperatif Başkanı Çelik de desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür ederek, “Biz Mutumuzu büyütmek istiyoruz. Biz üretmek istiyoruz ama pazar yönünden bazı eksiklerimiz var. İnşallah bunları sizlerin fikirleriyle ve desteğiyle aşacağız. Sizlere ihtiyacımız var” dedi.

Meclis Üyesi Arslan ise “Kooperatifimiz şu anda 550 üyeye ulaştı. Mut’un tamamını temsil ediyor. Bütün sivil toplum örgütlerinin desteklediği, Mut halkının tamamının beklentisinin olduğu bir yapı. Bu yapı oluşurken de sizin varlığınız, desteğiniz, Mut halkının tamamında büyük beklenti oluşturdu” diye konuştu.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

GÜLNAR BELEDİYESİCE ÜRETİCİ DESTEĞİ

KIŞ MEVSİMİNDE ZARAR GÖREN ARAZİ YOLLARINDA SEFERBERLİK BAŞLATAN GÜLNAR BELEDİYESİ ÖZELLİKLE ÜRETİCİLERİN TARLALARINA DAHA RAHAT ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir