Ana Sayfa / Manşet / Genel Müdür Alkaç” ATIKSU ARITMA TESİSİ TAM KAPASİTE İLE ÇALIŞIYOR”

Genel Müdür Alkaç” ATIKSU ARITMA TESİSİ TAM KAPASİTE İLE ÇALIŞIYOR”

MERSİN’DE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON (MESKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, TAM KAPASİTE İLE ÇALIŞAN MEZİTLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ’NDE 1 YILDA 14 MİLYON 125 METREKÜP ATIK SUYU ARITTI.

Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi, Viranşehir, Davultepe, Tece, Kuyuluk, Çiftlik ve Bozön yerleşimlerinin atıksuyunu arıtıyor. Arıtılmış sular, Viranşehir’de bulunan derin deniz deşarj istasyonu ile denize deşarj ediliyor. Atıksulardaki organik maddelerin arıtılarak deşarj edilmesi sayesinde, atıksuların deşarj edildiği alıcı ortamda yaşayan canlılar korunurken, ekolojik denge sistemi sağlanıyor. Tesisin koku giderim üniteleri giriş ve çıkış parametreleri sürekli olarak izleniyor.

MESK Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Mersin’in farklı lokasyonlarda bulunan Atıksu Arıtma Tesisleri ile atık suyun temiz ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi adına çalıştıklarını söyleyerek, “Atık su Arıtma Tesislerimiz ile atık suların çevreye verdiği kirliliği en aza indirerek, kentimizin ve Akdeniz’in temizliğine önemli katkılar sunuyoruz. Atık su ile beraber gelen kimyasallar ya da organik maddelerin ayrışması sonucu oluşan gazlar sebebiyle zaman zaman hissedilen koku probleminin çözülmesi için, biyolojik damlatmalı filtre sistemiyle çalışan koku giderme üniteleri kullanıyoruz. Biyofiltrasyon sistemi kullanarak, etrafta bulunan yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımızın etkilenmemesi adına koku oluşumunu asgariye indiriyoruz. Toplanan kokuyu biyolojik koku giderme ünitesinde arıtarak atmosfere temiz bir şekilde iletiyoruz. Potansiyel koku riskinin yüksek olduğu akşam saatlerinde ve özellikle yaz dönemlerinde tesis içinden ve en yakın yerleşim yerlerinden numuneler alarak akredite laboratuarlarında periyodik olarak analizlerini gerçekleştiriyoruz. Atık suları temiz bir şekilde denize deşarj ederek, halkımızın Mersin sahillerinden güvenle denize girebilmesini sağlıyoruz”  dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

GÜLNAR BELEDİYESİ ROTMİKS SERME VE SIKIŞTIRMA HIZ VERDİ

GÜLNAR BELEDİYEMİZ TARAFINDAN YOĞUN KIŞ ŞARTLARI NEDENİYLE BOZULAN YOLLARDA ROTMİKS SERİMİ VE SIKIŞTIRMA İLE BAKIM ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir