Ana Sayfa / Manşet / MERSİN MİLLETVEKİLİ TURAN, PATATES VE SOĞAN ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA

MERSİN MİLLETVEKİLİ TURAN, PATATES VE SOĞAN ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA

HDP MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. RIDVAN TURAN, PATATES VE SOĞAN ÜRETİCİLERİNİN ÜRETİM MALİYETLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜRETİM VE PAZARLAMA SORUNLARINI ÇÖZMEK, PATATES VE SOĞANLA İLGİLİ UYGULANAN POLİTİKALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ AMACIYLA BİR MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU OLUŞTURULMASI İÇİN TALEPTE BULUNDU.

(ÜLKEM AJANS) HAYDAR COŞKUNFIRAT

Dr. Rıdvan Turan, araştırma önergesinin gerekçe kısmında şunları belirtti: “Çiftçiler, üretim girdi maliyetlerinden, ürününün düşük fiyata mübadele etmesine kadar birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Çiftçiler zararına üretim yapmakta, borçlanmaktadır.

AKP iktidarı 18 yıl süresince çiftçileri mutsuz etmiştir. Çiftçileri koruyan bütün kurumları neredeyse özelleştirmiştir. Çiftçinin bankası olan Ziraat bankası, çiftçilerden çok özel sermayeye hizmet eden bir finans kaynağına dönüşmüştür.

Patates ve soğan üreticileri en çok üretim maliyetinden dolayı üretime baştan zarar ederek başladıklarını söylemektedir. Ayrıca çiftçiler ürünleri, maliyetlerini karşılamadığı için düşük ücrete, satarak yine zarar etmektedir. Bunun üstüne soğan ve patatesle ilgili ithalata yönelmek çiftçilerin ürünlerini zararına satma ihtimalini bile ortadan kaldırmaktadır. 7 Ocak 2020 tarihinde resmî gazetede yayımlanan genelgeye göre patates ve soğan ihraç etmek resmi izne bağlanarak ihracat kısıtlamasına gidildi. Ürünlerini ihraç etmeyen soğan ve patates üreticilerinin ürünleri alıcı bekliyor fakat ticari kısıtlama olduğu için çürümeye yüz tutulmuş durumdalar.

Türkiye 2019 yılında ortalama 200 bin ton soğan ve patates ithal ederek dünyada en çok soğan ihraç eden ülkeler sıralamasında altıncı sırada yer almıştır. Türkiye’nin kendi ülkesinde ithal ettiği soğan ve patates ürünlerinden daha fazlasını üretecekken neden ithalata başvurduğu cevap bekleyen önemli bir sorudur.

Patates ve soğan üreticilerinin üretim maliyetlerini düşürmenin çözüm yollarını bulmak ve pazarlama sorunlarındaki değişkenliği gidermek başta olmak üzere, ürünlerin ihraç edilmesi noktasında ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla bir araştırma komisyonuna en kısa zamanda ihtiyaç vardır.

Patates ve soğan üreticilerinin sorunlarını çözmekten kaçan her türlü yaklaşım, Covid- 19 salgını dolayısıyla geleceğe yönelik varsayımların yapılamadığı bir süreçte, ithalat gibi palyatif çözümlerle günü kurtarmaya yönelik girişimler, belki önümüzdeki yıl artık soğan ve patates üreticilerinin sorunlarını bile konuşamayacak bir konjonktürle sonuçlanabilir.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ: “ “SAVUNMA SUSARSA, İNSANCA YAŞAMA SUSARSINIZ”

CUMHURİYETLE YAŞIT OLAN MERSİN BAROSU’NUN KURULUŞUNUN 96. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir