Ana Sayfa / Manşet / HAFTA SONU ÇÖL TOZLARI GELİYOR

HAFTA SONU ÇÖL TOZLARI GELİYOR

TÜRKİYE’YE BATI YÖNÜNDEN GİRDİĞİ BELİRTİLEN ÇÖL TOZLARININ HAFTA SONU BOYUNCA ÜLKEGENELİNDE ETKİLİ OLACAĞI KAYDEDİLDİ. UZMANLAR, HAFTA SONU YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI BULUNANLARIN MÜMKÜN OLDUKÇA DIŞARI ÇIKMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toros, “Türkiye’ye batıdan giren çöl tozu, hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak” dedi.

Dünyanın çöl bölgelerinde bol miktarda tozun olduğunu, her yıl rüzgarla beraber milyonlarca ton tozun farklı kıtalara hareket ettiğini belirten Toros, “Bu doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olaydır” diye konuştu.

Toros, Türkiye’nin şu anda Akdeniz üzerinden yüksek basınç etkisi altında olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Çöl tozları bahar aylarında Türkiye semalarında çok gözleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmeleri göre, çöl tozu sahradan yola çıkıp İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye doğru geliyor.

Türkiye’ye batıdan giren çöl tozu, hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak. Çöl tozu, Türkiye’nin güneyinde daha etkili olacak. Çöl tozu Akdeniz üzerindeki yüksek basınç alanının etkisiyle Türkiye’ye hem sıcak hava ve hem de bol miktarda toz taşıyacak.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

MERSİN’DE KORONAVİRÜSÜ VAHİM KONTROLDEN ÇIKTI

MERSİN TABİP ODASI BAŞKANI DR. MEHMETA NTMEN, KORONAVİRÜS SALGINININ KONTROLDEN ÇIKTIĞINI BELİRTEREK VAKA SAYISI BİN ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir