Ana Sayfa / Manşet / ENGELLERİ KALDIRMAK ENGELLİLERE AYRI BİR GÜÇ KATACAKTIR.

ENGELLERİ KALDIRMAK ENGELLİLERE AYRI BİR GÜÇ KATACAKTIR.

AKDENİZ BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI HAYDAR COŞKUNFIRAT ENGELLİLER HAFTASI DOLAYISIYLA AÇIKLAMADA BULUNDU. ENGELLİLERİN HAKÇA, İNSAN ONURUNA UYGUN YAŞAYABİLMELERİ İÇİN ENGELLERİ KALDIRMAK YANLARINDA OLMAK ENGELLİLERE AYRI BİR GÜÇ KATACAKTIR.

Akdeniz Basın Birliği başkanı Haydar Coşkunfırat Engelliler Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu. Engellilerin pek çok önemli sorun yaşadığını ve sosyal devlet anlayışıyla bu sorunların çözülebileceğini ifade ederek; “Tüm yurttaşlarımızı, engellilerin hak mücadelesine duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyoruz. Engellilerin hakça, insan onuruna uygun yaşayabilmeleri için Engelleri kaldırmak yanlarında olmak engellilere ayrı bir güç katacaktır.

Başkan Coşkunfırat Türkiye’de nüfusun yüzde 5.5′, görme, yüzde 4.7’si işitme ve yüzde 4.5’inin yürüme sorunu yaşadığı saptanmıştır. Türkiye nüfusunun yüzde 12.9’u engellidir. Yurttaşların eşitliği Anayasa hükmüdür ancak engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri, küresel düzeyde kabul edilmektedir. Engelli yurttaşlarımızın erişim, sağlık, eğitim ve istihdam gibi çok önemli sorunları bulunmaktadır.

Akdeniz Basın Birliği başkanı Haydar Coşkunfırat. Engellilerin sorunlarının sağlık, eğitim ve istihdamla sınırlı olmadığını, engellilerin yaşadığı sorunları diğer bireylerin sorunlarından ayrı görmediklerini belirterek; “İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. Bu mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak duyarlı olmaya davet ediyorum dedi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ TÜRKİYE’DE

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ TÜRKİYE’DE   3,5 MİLYONDAN FAZLA SURİYELİ İLE DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir