Ana Sayfa / Manşet / DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI ÖLÜMÜNÜN 48. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI ÖLÜMÜNÜN 48. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

MEZİTLİ BELEDİYESİ TARAFINDAN DENİZ GEZMİŞ, HÜSEYİN İNAN VE YUSUF ASLAN’IN İDAM EDİLİŞLERİNİN 48. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ. , ÜÇ FİDAN PARKI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKTE 68 RUHU VE TÜRKİYE’YE YANSIMALARI ANLATILDI.

(ÜLKEM AJANS)(HAYDAR COŞKUNFIRAT

BUGÜN AĞAÇ OLAN 3 FİDAN’A KARANFİL BIRAKILDI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunduğu etkinlikte, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin Arslan’ın babalarına yazdığı son mektubun okunması sırasında duygusal anlar yaşandı. Sanatçı Mücahit Göker kısa bir müzik dinletisi Adil Okay da şiir dinletisi sundu. Etkinlikte Denizler adına dikilen fidanların dibine karanfil bırakıldı.

‘HERKESİN DENİZ’İ FARKLI AMA HEPSİ DOĞRU’

68’liler ve 78’liler adına konuşmayı Ethem Dinçer yaptı. Konuşmasında Grup Yorum’un ölüm orucunu bırakan İbrahim Gökçek’in son durumu hakkında bilgiler vererek başlayan Dinçer, “Denizlerin gittikleri yol ve söyledikleri biz devrimciler için birer manifestodur. Herkes Deniz’i farklı algılıyor. Bunların hepsi doğrudur. Çünkü Deniz, antiemperyalist, halkların kardeşliğini savunan sosyalizm hedefinde bir savaşçıydı. Denizleri anarken Kızıldere’yi anmamak olmaz. Denizlerin idamını engellemek için canlarını feda ettiler. Engelleyemediler ama siper yoldaşlığının güzelliğini bizlere öğrettiler. O dönemin gençleri ülkesine son derece bağlı, özgürlük ve barış isteyen kişilerdi. Kasıtlı şekilde bilerek öldürüldüler. Ama o kadar dik ve namusluca öldüler ki onların peşinden devrimci hareket yükseldi ve on binlerce devrimci yetişti bu ülkede. Dincilerin sahte destek mesajlarını boş verin Denizler bizzat Filistin’in kurtuluşu için savaşmaya gitmişlerdir” dedi. Dinçer konuşmasında, Sinan Cemgil, Mahir Çayan, Cihan Alptekin, İbrahim Kaypakkaya’yı da andı.

‘MÜCADELELERİNİ VE DİRENİŞLERİNİ ÖRNEK ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

CHP Parti Meclisi Üyesi Fatma Güner, “Kararlı mücadeleleri milyonların zihninde yaşamaya devam edecek. Onların mücadelelerini ve onurlu direnişlerini örnek almaya devam edeceğiz. Vatan onu parsel parsel satanların değil uğruna darağacına gidenlerindir” sözlerine yer verdi.

‘‘HALK BİRBİRİNE DÜŞMAN OLSUN DİYE DENİZLERİ ASTILAR’

CHP Mersin İL Başkanı Adil Aktay, herkesin özgür ve mutlu bir ülkeyi adil bir yaşamı hayal ettiğini ifade ederek, “Bunun da yolu kararlı olmaktan ve bedel ödemekten geçiyor. Daha güzel bir yaşam için bedel ödemeye hazır olanların adıdır 6 Mayıs. Bir hukuk cinayetin bilerek ve isteyerek ve planlayarak yaptılar. Yükselen halk uyanışını bastırarak bizden sizden diye bölmek istediler. Daha yargılamalar sürerken bile üç sizden üç bizden çığlıkları atılıyordu. Bu halk birbirine düşman olsun isteniyordu. Ama Denizler umut ve cesaretleri ile milyonların yolunu aydınlatmaya devam etti. Barışın ve kardeşliğin dilini kullananlar, onurlu yurttaşlar kazanacak” dedi.

Konuşmasında, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için bir araya geldiklerini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Bu arada bir kişiyi daha anmak istiyorum. Denizleri yiğitçe savunan, Türkiye’nin hukuk abidesi Avukat Halit Çelenk Denizlerin idama götürüldüğü 5 Mayıs gecesinin yıldönümünde vefat etmişti” dedi.

‘ÖLÜM ONLAR İÇİN ÖLÜMSÜZLÜK OLDU’

Deniz Mahiroğlu isimli Suriyeli bir vatandaşın kendisine gönderdiği mektubu da okuyan Başkan Tarhan, “Halen Denizlerin mücadelesinin Suriyeli bir gence ilham olmaya devam etmesi son derece anlamlıdır. Mustafa Kemal Atatürk antiemperyalist devrimin kıvılcımını Samsun’da başlattı. Aynı şekilde Deniz Gezmiş de yanında bir avuç arkadaşı ile 1968yılında Samsun’dan bir yürüyüş başlattı. Bu yürüyüşün adı Mustafa Kemal Yürüyüşü idi. Ellerinde Türk Bayrağı ile Atatürk’le aynı amaç için 10 Kasım tarihinde bitirmeyi planlamıştı. Sanıyorum bu söylediklerim kafalardaki soru işaretlerine en güzel cevabı oluşturacaktır. Tam bağımsız demokratik Türkiye diyerek hukuksuzluğa karşı çıkıyorlar adalet arıyorlardı. Bugün onların idealleri hala yaşamaya devam ediyor. Ölüm onlar için ölümsüzlük oldu. Mezitli’de de bütün yollar denize çıkıyor” diye konuştu.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ: “ “SAVUNMA SUSARSA, İNSANCA YAŞAMA SUSARSINIZ”

CUMHURİYETLE YAŞIT OLAN MERSİN BAROSU’NUN KURULUŞUNUN 96. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir