Ana Sayfa / Çevre / TOROSLAR 300 KİLO ATIK PİL TOPLADI

TOROSLAR 300 KİLO ATIK PİL TOPLADI

TOROSLAR BELEDİYESİ, KAYNAĞINDA AYRIŞTIRIP TOPLADIĞI 300 KİLOGRAM ATIK PİL İLE YAKLAŞIK 100 BİN METREKÜP VERİMLİ TOPRAĞI KİRLETİLMEKTEN KURTARDI.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak için sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmalarına önem veren belediye, ilçe genelinde topladığı 300 kilogram atık pili Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) teslim etti. İlçedeki okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile alışveriş merkezlerine yerleştirilen atık pil toplama kutusundan toplanan 300 kilogram atık pil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş kuruluş olan TAP tarafından geri kazandırılacak. Çöp yerine atık pil kutularına atılması önemle bildirilen piller, yeniden işlenerek birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılıyor. Toroslar Belediyesi’nin topladığı 300 kilogram atık pil ile yaklaşık 100 bin metreküp toprak kirletilmekten kurtarılmış oldu.

Geri dönüşümün ekonomiye artı değer kattığına belirten Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Belediye olarak atıkları kaynağında ayrıştırıp topluyoruz. Geri dönüşümün ne denli önemli olduğunun bilinciyle çalışıyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için ambalaj atıklarının kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümü ile ilgili başta kendi personelimiz olmak üzere okullarımızda çocuklarımıza bilinçlendirme eğitimleri veriyoruz. Aynı zamanda amacımız, toplanmış atıkların geri dönüşüme gönderilerek ham madde olarak geri dönmesi ve enerji üretim süreçleriyle buluşturulmasıdır. Geri dönüştürülebilen atıklardan olan pillerin toplanması ülkemiz ve geleceğimiz için önem arz etmektedir. Geri dönüşüm sayesinde hem çevremizi koruyor hem de ülke ekonomisine artı değer katıyoruz” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

MERSİN’DE KORONAVİRÜSÜ VAHİM KONTROLDEN ÇIKTI

MERSİN TABİP ODASI BAŞKANI DR. MEHMETA NTMEN, KORONAVİRÜS SALGINININ KONTROLDEN ÇIKTIĞINI BELİRTEREK VAKA SAYISI BİN ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir