Ana Sayfa / Eğitim / KÖY ENSTİTÜLERİ BİR KALKINMA VE AYDINLANMA PROJESİDİR

KÖY ENSTİTÜLERİ BİR KALKINMA VE AYDINLANMA PROJESİDİR

AKDENİZ BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI HAYDAR COŞKUNFIRAT , KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 80. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI  COŞKUNFIRAT DEVLETİN KÜLLERİNDEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURULMUŞTUR. KÖY ENSTİTÜLERİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN BİR UMUT VE IŞIK OLMUŞTUR”DEDİ

Coşkunfırat  “Hepimizin bildiği gibi, çökmüş, yıkılmış bir devletin küllerinden Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Genç Cumhuriyetin lideri Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşının ardından öğretmenlere şöyle seslenir; “Ordularımızın kazandığı zafer sadece eğitim ordusunun zaferi için zemin hazırlamıştır. Gerçek zaferi bilgisizliği yenerek siz kazanacaksınız.” Atatürk devrimlerinin en önemli ayağını oluşturan eğitimde Cumhuriyetle birlikte bir dizi reform hayata geçirilmiştir. Nüfusun %85’inin köylerde yaşadığı, ekonominin tarıma dayalı olduğu bir dönemde kalkınmanın köyden başlatılması tercih edilmiştir. Cumhuriyetin ilerici ve aydınlanmacı karakterinin tüm topluma yaygınlaştırılması ve kalkınmanın sağlanması amacıyla girişilen eğitim hamlesinin en önemli aşamasını kuşkusuz, Köy Enstitüleri oluşturmuştur. İsmet İnönü’nün desteği ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un öncülüğünde yapılan çalışmalarla Türkiye’ye ve Türkiye’nin koşullarına özgü, tamamen yerli bir eğitim modeli ortaya çıkarılmıştır” dedi.

“BİR UMUT VE IŞIK OLMUŞTUR”

Akdeniz Basın Birliği Başkanı Haydar Coşkunfırat “Köy Enstitüleri bir kalkınma ve aydınlanma projesidir. Köy Enstitüleri ülkemizin geleceği için bir umut ve ışık olmuştur” “İlerici, demokrat, üreten, düşünen, sorgulayan, eleştiren bir eğitim anlayışı Köy Enstitülerinin amacı olmuştur. Köy Enstitülerinden yetişmiş öğretmenler Anadolu’nun dört bir yanındaki ihmal edilmiş, yok sayılmış köylerine gönderilerek aydınlanma meşalesini yakmışlardır. BM tarafından başka ülkelere de model olarak önerilen bir eğitim mucizesi olan Köy Enstitülerinin ömrü uzun sürememiş, hiç hak etmediği gerekçelerle maalesef kapatılmıştır. Ülkemiz bugün hala eğitim sorunu çözememiş, eğitimimiz yap boz tahtası haline dönüştürülmüştür. Köy Enstitülerinin 80. Kuruluş yıldönümünde başta çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, çağdaş eğitimi hedef olarak gösteren Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i, İsmail Hakkı Tonguç’u ve Anadolu aydınlanmasına ışık olan şimdi aramızda olmayan Köy Enstitülü öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, yaşayan Köy Enstitülü öğretmenlerimize esenlikler diliyorum”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ TÜRKİYE’DE

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ TÜRKİYE’DE   3,5 MİLYONDAN FAZLA SURİYELİ İLE DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir