Ana Sayfa / Kültür/Sanat / AŞURE BİR ACININ YAŞANAN GÜNÜDÜR

AŞURE BİR ACININ YAŞANAN GÜNÜDÜR

KABAKLAR KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE KALKINDIRMA DAYANIŞMA DERNEĞİ DERNEK BİNASINDA DÜZENLENEN AŞURE LOKMASI DAĞITI

HABER FOTO HAYDAR COŞKUNFIRAT

Düzenlenen Aşure  lokmasına  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan Mezitli Alevi Kültür derneği Şube  başkanı Ferdi koç Toroslar alevi kültür derneği Şube başkanı Hüseyin Değerli ,  Akdeniz basın Birliği başkanı Haydar Coşkunfırat ve  yöre dernekleri ve çok sayıda  davetliler  katıldı.

Kabaklar Köyü Sosyal Yardımlaşma Ve Kalkındırma Dayanışma Derneği Başkan Gülten Kaynak Yaptığı . Aşure günü Müslümanları derinden sarsan tarihi bir acının yaşandığı gündür.  Hz. Hüseyin ile tüm aile bireyleri, günlerce aç ve susuz bırakılarak Kerbela’da şehit edilişinin günudur.

Muharrem Ayının; sevgi ve hoşgörünün hâkim olduğu, kan ve gözyaşının akmadığı, ölümlerin ve acıların yaşanmadığı, ayrımcılığın olmadığı bir dünyaya; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine, barış, huzur ve mutluluk getirmesini ı temenni ediyorum dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan aşure lokmasında yaptığı konuşmada A Hz. Hüseyin nin duruşu bizim temel duruşumuz olacaktır. Biz demokrasiye inandığımız için ülkede kardeşliğimizin bozulmaması için suni kardeşlerimizin ve aydınlarımız bu işe el atmalıdır. Bizim aşureden kerbeledan anladığımız ise bu mücadele ruhudur dedi.

KERBELA YENİDEN YAŞANMASIN DİYE MÜCADELE VERİYORUZ”

Öteyandan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ‘ise yaptığı komuşmada“Kerbela yeniden yaşanmasın diye mücadele veriyoruz”

Muharrem ayının tarihte önemli bir olayı sembolize ettiğini vurgulayarak konuşmasına başlayan Başkan Seçer, Kerbela gibi acıların yeniden yaşanmaması için geçmişten ders çıkartılması gerektiğini vurgulayarak, “Bugünkü etkinliklerle, anmalarla bu acıyı tekrar yaşıyoruz ama o acı üzerinden de geleceğimize dair mesajlar veriyoruz.  O günlerden bugüne çıkarttığımız derslerle Kerbela yeniden yaşanmasın diye bunun mücadelesini veriyoruz. Buradaki kimse dünyada savaşın, haksızlığın olmasını istemez.

Burada herkes hak, hukuk, adalet, kardeşlik, barış istiyor, beraber yaşamak istiyor. Bütün halkların kardeş olduğunun farkında. Bu birlikteliğin sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

BABASINI ÖLDÜREN EVLAT TUTUKLANDI.

TARSUS’TA AİLE İÇİ KAVGADA BABASINI SİLAHLA ÖLDÜREN ŞAHIS TUTUKLANDI. Gazipaşa Mahallesi 1927 Sokak’ta meydana gelen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir