Ana Sayfa / Ekonomi / COŞKUNFIRAT’’ AHİLİK TİCARETİN, NAMUSUDUR’’

COŞKUNFIRAT’’ AHİLİK TİCARETİN, NAMUSUDUR’’

AKDENİZ BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI HAYDAR COŞKUNFIRAT, AHİLİK HAFTASI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI. AHİLİK, İŞÇİNİN, ÇALIŞANIN, ÜRETENİN, NAMUSLU KAZANCIN, NAMUSLU TİCARETİN VE NAMUSLU YÖNETİMİN SİMGESİDİR.

Başkan Coşkun Fırat Mesajına “Anadolu kültürünün en önemli miraslarından biri olan ahilik sistemi, aslında ülkemizin ticaret ve sosyal dokusunun önemli bir unsurunu teşkil etmektedir. Ahilik kurumuna üye olmak isteyenlerden; cimrilik değil, lütuf; zulüm değil barış; yalan değil doğruluk talep eden böylesine önemli bir kültür, bu topraklarda doğruluk, kardeşlik ve yardımseverlik içerisinde ekonomik

ve sosyal ilişkilerin düzenlenmesini sağlamıştır

Başkan Coşkunfırat  “Mesleki dayanışmanın önemine vurgu yapan ahilik kurumu aynı zamanda rekabet düzenleyen ve haksız rekabetin yani haksız kazancın önüne geçmeyi hedefleyen, sosyal yardımlaşmayı önplana çıkaran, insanı merkeze alan ve bugünde hala geçerliliği olan önemli evrensel değerleri ortaya koymaktadır.Hepimiz çok iyi biliyoruzki bu değerlere günümüzde de çok ihtiyacımız var. Bu anlamda Ahiliğin,işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir.

Başkan coşkunfırat Ancak böylesine önemli bir kültürün mirasına sahipbu topraklarda halen ki ekonomi politikalarına baktığımızda,esnafın iş yapamadığını, kredisini ödeyemediğini, vergi ve sosyalgüvenlik primlerini yatıramadığını ve kepenklerini kapattığını görüyoruz. Son yıllarda binlerce esnaf ve sanatkârımız kepenklerini kapatmışlar ve evlerine ekmek götüremez hale gelmişlerdir.

Ülkemizdeki ekonomi politikalarının önce insanın refahı ve mutluluğuanlayışı ile oluşturulduğu, haksız rekabetin önüne geçildiği, daha adil bir sistemin ve insana insan olduğu için değer veren, alnı açık,

eli açık, sofrası, kapısı açık, cömert, yardımsever, dilini yalandan, iftiradan, elini haramdan uzak tutan ve kimsenin namusuna göz dikmeyen bir anlayışın yeniden bu topraklarda yeşereceğine olan inancımla Ahilik Haftası’nı kutluyorum” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HAMZAÇEBİ: ” 12 YILDIR TÜRKİYE EKONOMİSİ YERİNDE SAYIYOR’’

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ M. AKİF HAMZAÇEBİ,  MERSİN’E GELEREK BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ. HAMZAÇEBİ, 9 AYLIK ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir